חיפוש

חשוב שתדעו מה מגיע לכם על פי חוק בתור שכירים

מעטים הם העובדים השכירים שמכירים בזכויות שמגיעות להם. עובדה זו הגיעה לאוזנינו, לאחר ששוחחנו עם עובדים שעוסקים בתחומים שונים. החלטנו שלא להישאר אדישים למצב העגום. לכן, הוצאנו את המדריך הנוכחי שיציג בפני כל דורש את הזכויות ואת האופן שבו ניתן לממש אותן. הישארו כאן ותהיו בטוחים שתצאו מומחים בתחום.

 

זכויות עובדים – ההגדרה

בחרנו לפתוח את המדריך בהצגת מידע כללי אודות זכויות העובדים. נסביר שאלה זכויות בסיסיות שמגיעות לכל אדם שעובד במדינה דמוקרטית. מדובר בזכויות מגוונות שנוגעות לתחומים שונים. כאשר הנושאים הבולטים ביותר נוגעים לתשלום המינימלי, תשלום על נסיעות, מסירת הודעה מוקדמת טרם פיטורים, ימי מחלה ועוד. הזכויות האלה משתנות ממדינה אחת לאחרת, כך שעליכם להכיר את הזכויות שבאות לידי ביטוי בישראל. בשורות הבאות נציג בפניכם את הזכויות החשובות ביותר, שאסור לכם לפספס.

זכויות עובדים

הזכות הראשונה – קבלת תשלום מלא על ימים מיוחדים

אי אפשר להעלות מדריך שמציג את המידע הרלוונטי על זכויות עובדים, מבלי לציין את הימים המיוחדים בשנה שניתן לקבל עליהם שכר מלא:

  • ימי אבל
  • ימי חג
  • ימי בחירות

זו ההזדמנות לגלות שכל עובד שכיר זכאי לקבל משכורת מלאה בימים אלה. מי שלא קיבל תשלום בימים הללו, צריך לפנות עוד היום לעורך דין לדיני עבודה, כדי שזה יסייע בהגשת תביעה בגין הלנת שכר.

 

הזכות השנייה – יציאה לפנסיה

החוק קובע שגברים יכולים לצאת לפנסיה ממקום עבודתם בגיל 67, בעוד נשים יכולות לפרוש בגיל 62. שניהם יכולים להחליט על פרישה מוקדמת החל מגיל 60, אך בחירה זו עשויה לנכות חלק מהזכויות. חשוב לציין שפרשיה לפנסיה הינה הליך פורמלי שמאפשר לשכירים לקבל פיצויי פיטורים.

 

הזכות השלישית – עריכת שימוע לפני פיטורים

מעסיק שמחליט לפטר את העובד שלו, צריך לעשות זאת תוך מסירת התראה מראש ובכתב בלבד (לא בעל פה). חשוב לציין שהזכויות של העובד לא מסתיימות כאן. שכן, הוא חייב לקחת חלק בשימוע שבו יפורטו בפניו הנימוקים שהובילו לפיטורים. במהלך השימוע, העובד יוכל לציין את טענותיו בעד המשך העסקתו בעת הצורך.

 

הזכות הרביעית – קבלת משכורת בהתאם לשכר המינימום

המעסיק חייב לשלם לעובדים שכירים שכר שאינו נמוך משכר המינימום שקבוע בחוק וזאת בהתאם לתנאי ההעסקה (תשלום חודשי או שעתי). נכון לרגע כתיבת מילים אלה, שכר המינימום החודשי עומד על 5,880 ₪, בעוד השכר השעתי המינימלי עומד על 32.31 ₪.

 

מילים אחרונות לסיום

עד כאן המדריך שריכז את הזכויות החשובות שמגיעות לעובדים שכירים בישראל. בשלב זה אתם מכירים ב – 4 הזכויות החשובות ביותר, כך שנותר לכם רק לבדוק שאלה מתקבלות מצד המעסיק שלכם. זכרו, תוכלו לפנות לעורך דין לדיני עבודה במידה ותגלו שהמעסיק שלכם פעל בניגוד לחוק.

עוֹבֵד

אהבתם את הכתבה?
שתפתו בקליק
כתבות בנושא