law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
תאונת דרכים ונזיקין
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

רפורמות במשק המים והביוב

 / עו"ד ירון נדם  צפיות : 1554
‏2013/‏07/‏07
במסגרת התכנית הכלכלית לשנים 2013-2014 מתכוון משרד האוצר לבצע רפורמות משמעויות במשק המים והביוב. לדברי משרד האוצר, ככל ויאושרו הרפורמות תהיה להם השפעה ניכרת על משק המים ובעיקר על הוזלת תעריפי המים ושיפור השירותים שיסופקו לציבור. האם הרפורמות אכן יפחיתו משמעותית את תעריפי המים ויטיבו עם הצרכנים, כפי שסבור האוצר?

  עו"ד ירון נדם                                   עו"ד אייל אקשטיין 


במסגרת התכנית הכלכלית לשנים 2013-2014 מתכוון משרד האוצר לבצע רפורמות משמעויות במשק המים והביוב. לדברי משרד האוצר, ככל ויאושרו הרפורמות תהיה להם השפעה ניכרת על משק המים ובעיקר על הוזלת תעריפי המים ושיפור השירותים שיסופקו לציבור. האם הרפורמות אכן יפחיתו משמעותית את תעריפי המים ויטיבו עם הצרכנים, כפי שסבור האוצר? להלן נבחן את עיקרי הרפורמה ואת השפעתה הצפויה על הצרכנים.    


החלק המשמעותי ביותר ברפורמה הינה כוונת האוצר לצמצם באופן משמעותי את מספר תאגידי המים והביוב הפועלים כיום, על ידי מיזוגם של תאגידים קיימים ותאגוד רשויות שטרם התאגדו לתאגידים "על אזוריים". על פי הצעת האוצר, הכוונה היא שיהיו בסופו של התהליך 15 תאגידים אזוריים (או קצת יותר) וזאת במקום 55 תאגידים הקיימים כיום (לא כולל תאגידים שבהליכי התאגדות ורשויות מקומיות החייבות בהקמת תאגיד וטרם עשו זאת). לדברי האוצר, הפחתת מספר התאגידים תביא לחסכון של כ- 5% בתעריפי המים לצרכנים. 


עמדת האוצר הינה כי בכל הקשור לתפעול משק המים והביוב, ישנו יתרון לגודל. כלומר, תאגיד אזורי "גדול", המשרת מספר רב של צרכנים וחולש על תשתיות נרחבות יהיה יותר יעיל מתאגיד "קטן", אשר האמצעים הכלכליים שיעמדו לרשותו יהיו קטנים יותר. בנוסף טוען האוצר, כי צמצום מספר התאגידים יקטין את עלויות התפעול המנופחות אשר נובעות מעלויות ההקמה והתפעול של תאגידים קטנים רבים. בשל נימוקים אלו, שעיקרם יתרון "הגודל" של תאגידים אזוריים וצמצום עלויות התפעול, סבור האוצר כי מימוש הרפורמה תביא להוזלת התעריפים ולשיפור השירות לצרכנים. 


מנגד, מרכז השלטון המקומי מתנגד לרפורמה, בטענה כי צמצום מספר התאגידים לא יביא בהכרח להוזלת התעריפים ואף עשוי להרע את השירות לצרכנים.


לטענת השלטון המקומי, אין ממש בטענת האוצר לפיה ישנו יתרון מובנה לגודל התאגיד, וגם תאגיד קטן המנוהל בצורה טובה יכול להיות יעיל ורווחי. בנוסף טוען מרכז השלטון המקומי, כי דווקא ביטול התאגידים המקומיים ויצירת תאגידים אזוריים החולשים על מספר רב של תושבים יביא להרעה של השירותים הניתנים לצרכנים, שכן תאגיד המטפל במספר רב יותר של תושבים עם מנגנון עובדים מצומצם, יתקשה לספק את השירותים לצרכן באותה רמה אותה מספק תאגיד מקומי.


לדעתנו, קיים ספק רב האם הרפורמה המוצעת אכן תביא להפחתה משמעותית בתעריפי המים. עמדתו של האוצר מבוססת על ההנחה שיש יתרון לגודל של תאגיד אזורי אל מול תאגיד מקומי ועל כך שצמצום התאגידים יביא להפחתה בעלויות התפעול אשר ישפיעו גם על עלות שירותי המים. יצוין כי העמדה שהובאה בדברי ההסבר לתכנית הכלכלית של האוצר נסמכה על עמדתה של רשות המים, אשר לא ברור על אילו נתונים היא התבססה.


יתרה מזאת, אף על פי עמדתו של האוצר, הוזלת התעריף תעמוד לכל היותר על 5%. כלומר, צרכן המקבל כיום חיוב מים דו חודשי בסך של 500 ש"ח, יזכה ככל ויתממשו תכניות האוצר בהוזלה של 25 ש"ח מהחיוב. לכל הדעות, לא ניתן לומר כי מדובר בהוזלה משמעותית של עלויות המים.


כמו כן, לא הובהר בדברי ההסבר להצעה כיצד ישפיע הצמצום הדרמטי של התאגידים ויצירת תאגידים אזוריים אשר יחלשו על מספר רב של צרכנים ברשויות שונות, על טיב השירותים שיסופקו לצרכנים. לדעתנו, לא מן הנמנע, כי מעבר לתאגידים אזוריים, אשר ישאפו לצמצם את עלויות התפעול וכוח האדם, יביא דווקא להרעה של השירות לצרכן, אשר יאלץ להתמודד עם תאגיד שברשותו כוח אדם מצומצם המשרת מספר רב יותר של צרכנים.


לסיכום, לדעתנו אין ברפורמה המוצעת של האוצר משום בשורה לצרכנים, לא בבחינת הוזלת תעריפי המים ולא בבחינת שיפור השרותים. 


  


 


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

בן-אליעזר ושות', משרד עו"ד


משרד עו"ד בן-אליעזר ושות' הוקם, בשנת 1997, על ידי צבי בן-אליעזר. בשנת 2010 הצטרף כשותף למשרד, עורך דין ירון נדם ומועסקים בו בנוסף 4 עו"ד שכירים. פעילותו הבלעדית של המשרד ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים