law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
מקרקעין
תחומים ראשיים באתר
 

פטור מהיטל השבחה

 / עו"ד משה ימין  צפיות : 1744
‏2012/‏01/‏08
פטור מוחלט מהיטל השבחה עקב תכנית השבחה בתקופת שיקום השכונות


פטור מוחלט מהיטל השבחה עקב תכנית


השבחה בתקופת שיקום השכונות



מאת: עו"ד משה ימין



א. הדין


:
בפס"ד מנחה; ע"א )ת"א( 3088/02 [1] ועדה מקומית פתח תקוה נגד פנחס כהן שניתן ביום

28.06.2005 )ושערעור עליו לבית המשפט העליון נמחק( פירש כב' השופט ד"ר קובי ורדי בהסכמת


הנשיא אורי גורן והשופטת רות רונן בבית המשפט המחוזי בתל אביב את סעיף 19 )ב() 1( לתוספת


השלישית לחוק התכנון והבניה שעניינו פטור מהיטל השבחה בתקופת הכרזת שיקום השכונות



כדלקמן


: " סעיף 91 )ב() 9( לתוספת השלישית לחוק עוסק בפטור מוחלט מחבות בהיטל השבחה ולא רק

בפטור מחבות התשלום המהווה


" הקפאה" ודחייה של מועד התשלום עד לביטול/פקיעת תקופת

ההכרזה ולכן ברגע שתוכנית ההשבחה השביחה את הנכס בתקופה שההכרזה היתה בתוקף


,

יהיה פטור מהיטל השבחה גם אם המימוש ייעשה לאחר פקיעת תקופת ההכרזה


".
כבוד השופט ד"ר קובי ורדי שנתן את פסה"ד הנ"ל מוסיף ואומר : "[2] פרשנות זו נתמכת לטעמי בהצעת החוק, ובדברי ההסבר להצ"ח ובדברי הכנסת לגבי התיקון

של הסעיף הנ"ל שנעשה בשנת 1982 . כך בסעיף 10 להצ"ח 1579 מ- 29.4.82 בעמ' 191 נאמר


שהכוונה לקבוע פטור מלא או חלקי על סוגים של תוכניות, "כשהכוונה לקבוע בתקנות בעיקר



פטור מתשלום עקב תוכניות הבאות להקל על


מצוקת דיור, תכניות לשיקום שכונות והקמת

התיישבות חדשה


"...... ( הדגשה שלי מ.י.( מדובר אם כן, בפטור מוחלט מהיטל השבחה ולא רק

בדחיית מועד התשלום של היטל ההשבחה, כפי שהדברים נאמרו במפורש בדברי ההסבר להצ"ח


ובדברי הכנסת כשהדבר גם עולה בקנה אחד עם הכוונה שעמדה מאחורי התיקון לחוק להקל על


מצוקת הדיור ולעזור לשיקום השכונות".... "התכלית למתן הפטור המוחלט מהחבות של היטל


ההשבחה בשכונות שיקום שהוכרזה על ידי הממשלה, הכרזה שמעורבת בה גם הרשות, נועדה


להיטיב עם השכונה המוכרזת ולעזור בשיקומה בדרך של מתן הקלה והטבה לתושביה ומשיכת


תושבים נוספים ולכן יש טעם רב בפרשנות הרואה בפטור מהיטל השבחה פטור מוחלט ולא רק



דחיית מועד התשלום


"....... ב. הפרקטיקה:

בניגוד להלכה המנחה והמנומקת הנ"ל של כב' השופט ורדי בבית המשפט המחוזי בתל-אביב


ושערעור עליה נמחק, נוהגים עדיין שמאי ועדות התכנון להביא בחשבון השבחות בתקופת שיקום


השכונות גם בבניה פרטית למגורים, דבר שנראה לנו פסול.


ככל הנראה מסתמכת הפרקטיקה על פסיקת כבוד השופט טימור בית המשפט המחוזי בבאר שבע



בע"א )ב"ש( 1212/04


[3] באמרת אגב שלא היתה חיונית לפסק שכן במקרה שנדון בפניו היה

מדובר בפרויקט מסחיר הכולל 150 יחידות דיור מוגן


.

ג


. לדעתנו


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

משה ימין ושות .







אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים