law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
תאונת דרכים ונזיקין
תחומים ראשיים באתר
 

נפגעתם בתאונת דרכים? כך עליכם לנהוג

 / עו"ד דן זילברמן ושות משרד עורכי דין  צפיות : 2783
‏2011/‏10/‏29
מאמר זה יתמקד בקצרה על הפעולות שנדרש לנקוט מי שנפגע פגיעת גוף בתאונת דרכים

הקדמה:


העיקרון הבסיסי של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (להלן: "חוק הפיצויים" ו/או "חוק הפלת"ד") הינו שכל אדם (נהג הרכב, נוסע, הולך רגל, רוכב אופניים) אשר נפגע בפגיעת גוף, יהיה זכאי לקבל פיצוי עפ"י חוק זה בגין נזקי הגוף שנגרמו לו, זאת ללא כל חשיבות לשאלה מי אשם בגרימת אותה תאונה.


את הפיצוי יקבל מי שנפגע בתאונת הדרכים מחב' הביטוח המבטחת את הרכב שממנו נפגע אותו אדם (נהג הרכב, נוסע, הולך רגל, רוכב אופניים), אך ישנם מקרים בהם נהג הרכב להבדיל מנפגע אחר (נוסע, הולך רגל , רוכב אופניים) לא יהיה זכאי לקבל פיצויים, במקרה ותחול אחד מהגבלות סעיף 7 לחוק הפיצויים, כדלקמן:


 (1) מי שגרם לתאונה במתכוון;


(2) מי שנהג ברכב מתוך הפרת החוק לתיקון דיני העונשין (שימוש ברכב ללא רשות), תשכ"ד1964-, וכן מי שהיה מצוי ברכב ביודעו שנוהגים בו כאמור;


(3) מי שנהג ברכב כשאין לו רישיון לנהוג בו, למעט רישיון שפקע מחמת אי-תשלום אגרה;


(4) מי שהרכב שימש לו, או סייע בידו, לביצוע פשע.


(ב) (בוטל)


(5) מי שנהג ברכב ללא ביטוח לפי פקודת הביטוח, או כשהביטוח שהיה לו לא כיסה את שימושו ברכב;


(6) בעל הרכב או המחזיק בו, שהתיר לאחר לנהוג ברכב כשאין לו ביטוח לפי פקודת הביטוח או כשהביטוח שיש לו אינו מכסה את החבות הנדונה ושנפגע בתאונת דרכים שאירעה באותה נהיגה, בין בהיותו ברכב ובין מחוצה לו.


 לכן אם אחד מההגבלות לעיל יחולו יוכל אותו נהג רכב לפנות לביטוח הלאומי בתביעה לנכות כללית, בעוד שבמקרה ואחד מנוסעיו ו/או הולך רגל ו/או רוכב אופניים נפגעו באותה תאונה יוכלו לפנות בדרישה ו/או בתביעה לפיצוי מקרנית אשר הינה קרן שהוקמה ע"י המדינה, בכדי להעניק פיצוי לאותם נפגעי תאונת דרכים אשר סעיף 7 לחוק הפיצויים חל על הנהג הפוגע וכן גם במקרים של תאונות "פגע וברח".


 לאחר שלב ההקדמה, אציין מהם אותם הפעולות שעל הנפגע לנקוט: 1.  פנה מיידיתו ו/או בסמוך כל שניתן ליום התאונה, לקבלת טיפול רפואי בחדר המיון ו/או במסגרת קופת החולים - חשוב מאוד לדווח לרופא חדר המיון ו/או לרופא קופ"ח היכן בדיוק נפגעתם והיכן מקור הכאב.

 2. נפגע שפונה לביה"ח ע"י מד"א, אינו צריך לשלם את עלות הפינוי במד"א אלא אליו להעביר את דרישת התשלום לחב' הביטוח, אך אם תאונת הדרכים היא למעשה תאונת עבודה יש להפנות התשלום למוסד לביטוח לאומי.

 3. ודא שיש בידיך תיעוד רפואי של על פרטי האירוע והפגיעות כתוצאה מהתאונה.

 4. לאחר קבלת טיפול רפואי ראשוני, יש לגשת למשטרה, בצירוף דו"ח רפואי שבידך ולדווח על פרטי האירוע, לא לשכוח לקבל מהם אישור על כך.

 5. במידה והינך הולך רגל ו/או רוכב אופניים חשוב מאוד לרשום את פרטים הבאים: מס' רישוי הרכב הפוגע, סוג הרכב, חברת הביטוח, מס' הפוליסה ושם הנהג הפוגע.

 6. יש לשמור את כל המסמכים הרפואיים (מקור ו/או העתק) הרלוונטיים לתאונה כגון: דו"ח חדר מיון, סיכומי מחלה, הפניות רפואיות ופרה-רפואיות (פיזיותרפיה וכדומה), תעודת אי כושר מרופא משפחה וכיוצ"ב.

 7. יש לשמור ולתעד את כל ההוצאות הכספיות שנגרמו עקב תאונת הדרכים כגון: קבלות עבור תשלום לרופאים מומחים פרטים, קבלות בגין נסיעה בתחבורה ציבורית (רק מה שכשור לתאונה), קבלות בגין רכישת תרופות וכיוצ"ב.

 8. דע כי מועד ההתיישנות בתביעות של נפגעי תאונות דרכים הינו 7 שנים, אך במקרה של קטין (מתחת לגיל 18) תקופת ההתיישנות תתחיל בהגיעו לגיל 18 ותסתיים בהגיעו לגיל 25, אך כמובן שבשני המקרים מומלץ לא להמתין עד הרגע האחרון ולפנות כמה שיותר מוקדם להתייעצות ראשונה עם עו"ד המתמחה בתחום זה.

 9. אין לשוחח ו/או לשתף פעולה עם חוקרים מטעם חב' הביטוח היות ומטרתם הינה לכשיל את פנייתכם ו/או תביעתכם אל חב' הביטוח, כמו כן אין לחתום על שום סוג של הצעת פיצוי מטעם חב' הביטוח טרם התייעצות עם עו"ד המתמחה בתחום זה. 


כמו כן, חשוב לדעת ששכר טרחת עו"ד בתביעה לפי חוק הפיצויים הינו עפ"י השיעורים הבאים:
 1.  8% מכל סכום שיפסק - במידה והתביעה תסתיים בפשרה לפני הגשת כתב התביעה; וכן


 2. 11% מכל סכום שיפסק - במידה והתביעה תסתיים בפשרה לאחר הגשת כתב התביעה לביהמ"ש; וכן

 3.  13% מכל סכום שיפסק - לאחר הגשת התביעה לביהמ"ש וההליך יסתיים בפסק דין.


 לסכומים אלה יש להוסיף מע"מ כדין.


יודגש כי מומלץ להיעזר בשירותי עורך דין המתמחה בתחום זה לצורך הגשת התביעה.


אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.


 


 


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים