law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני ירושה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

צוואות וירושה על פי דין

 / עו"ד ארז חקימוביץ  צפיות : 2892
‏2011/‏01/‏04
בדרך הכוונה או שלא, יוצא, כי אף אחד מאיתנו, למעשה, אינו אוהב להרהר ביום מותו. עם זאת, אין אדם יודע יום פקודתו ואין אדם יודע מידת ימיו ואריכות שנותיו. במאמר זה בחרתי להביע בפניכם את הדרכים הנכונות לעריכת צוואה, וכן מהי "ירושה" על פי דין (במקרים בהם לא הותיר המנוח צוואה).



בדרך הכוונה או שלא, יוצא, כי אף אחד מאיתנו, למעשה, אינו אוהב להרהר ביום מותו. עם זאת, אין אדם יודע יום פקודתו ואין אדם יודע מידת ימיו ואריכות שנותיו. במאמר זה בחרתי להביע בפניכם את הדרכים הנכונות לעריכת צוואה, וכן מהי "ירושה" על פי דין (במקרים בהם לא הותיר המנוח צוואה).


 למותו של אדם, על  פי רוב,  השלכות מכריעות  על יקיריו. אדם זכאי בטרם מותו להעניק את רכושו לכל אדם ובתנאי שערך צוואה. אולם, מנוח אשר לא השאיר אחריו צוואה אינו מפקיר את רכושו, וקרוביו יירשו אותו על פי דין, כפי שיפורט בהמשך, בהתאם להוראותיו של חוק הירושה תשכ"ה 1965 (להלן "החוק"), הקובע את אופן חלוקת הרכוש שהותיר אחריו אדם בין קרוביו.


ירושה על פי דין:


בהתאם לחוק, במות  אדם עובר רכושו ליורשיו. בהיעדר צוואה, זכות הראשונים בירושה מתחלקת שווה בשווה בין בן הזוג של הנפטר ובין ילדיו של הנפטר. בן הזוג מקבל מחצית מן הירושה, והילדים מתחלקים שווה בשווה במחצית הנותרת. בנוסף, למחצית מכלל הרכוש זכאי בן הזוג לרשת גם את המיטלטלין ואת מכונית הנוסעים של המנוח.


כאשר המנוח   לא  הותיר צאצאים והיה לו בן זוג,  זכאי בן זוגו לרשת 2/3 ואחיו, אחיותיו והוריו זכאים להתחלק שווה בשווה -1/3 הנותר מרכושו. בן הזוג יורש את כל רכושו של  הנפטר, במידה והנפטר לא הותיר אחריו ילדים, אחים או הורים.


אם הותיר המנוח, בלכתו לעולם הבא, צאצאים ולא הותיר בן זוג אזי,  ירושתו של המנוח מתחלקת שווה בשווה בין ילדיו. אם גם ילדיו של הנפטר אינם בחיים, מתחלקת הירושה בין נכדיו של הנפטר. אם מי מילדי  המנוח נפטר לפניו חלקו עובר לנכדיו בחלקים שווים ביניהם.


 במקרים בהם הנפטר לא הותיר אחריו בן או בת זוג ולא היו לו ילדים.  הורי המנוח, אחיו ואחיותיו מתחלקים בכל ירושתו.


בסיטואציה בה אין למוריש קרובי משפחה כמפורט לעיל או בן-זוג, המדינה יורשת את כל רכושו. זאת משום, שהמחוקק מעוניין למנוע מצבים לפיהם לנכסים לא יהיו כל בעלים. נכסי המנוח עוברים לבעלות המדינה ולרוב משמשים למטרות חינוך, מדע, בריאות וסעד.


ירושה על פי צוואה:


הדרך העדיפה, בנסיבות מסוימות, והפחות נפוצה  לרשת אדם שנפטר, הינה על פי צוואתו של אותו אדם. עריכת צוואה עדיפה משום שלחלוקת רכושו של אדם השפעה והשלכות כלכליות עצומות על בני משפחתו ואהוביו ובמקרים רבים מונעת סכסוכים משפחתיים.


 על פי חוק הירושה, ישנם  4 דרכים לעריכת צוואה תקפה.


א.      כתיבת הצוואה ביד המצווה שתישא תאריך ותיחתם בידו.


ב.      הדרך השנייה והיעילה ביותר, בהתאם לנסיבות, הינה עריכת צוואה בפני עדים. לרוב סוג זה של צוואות נערך באמצעות עורכי דין, הצוואה נערכת בציון תאריך ועליה חתומים שני עדים והמצווה. צוואה זו הינה הדרך הבטוחה ביותר להבטיח קיום צוואתו של אדם. זאת  מאחר, ותפקיד העדים, לוודא , באמת ובתמים,  שהמצווה צלול בדעתו בשעת החתימה על הצוואה  ומודע למעשיו.


ג.        הדרך השלישית לעריכת צוואה תקפה הינה עריכת הצוואה בפני רשות. גופים כגון: שופט, רשם של בית משפט או רשם לענייני ירושה, כך גם חבר בית-דין דתי ונוטריון מוגדרים בחוק כ"רשות" וניתן להגיש צוואתו של אדם אליהם  או, לחילופין, להתייצב  בפניהם ולהצהיר  בעל פה על הצוואה.


ד.      בנסיבות מיוחדות, ניתן לערוך צוואה בעל פה.  צוואה בעל פה, מכונה צוואת  שכיב מרע והיא  תקפה,  רק  כאשר האדם המצווה נמצא על 'ערש דווי' או שהוא רואה עצמו, בנסיבות המצדיקות, מול פני המוות.  בעריכת צוואת שכיב מרע,  על המצווה לומר את צוואתו בפני שני עדים השומעים לשונו ומחובתם של העדים  להעלות את דבריו של המצווה על מסמך בציון תאריך, חתימותיהם והנסיבות המצדיקות את אופן עריכת הצוואה. אם האמין המצווה כי בקרוב ימצא דרכו השמיימה ובחלוף חודש נותר בחיים צוואתו בדרך זו בטלה.


ישנם דרכים שונות להתנגד ליישומן של צוואות, אך לא אכנס אליהם במאמר זה.


אציין כי, פעמים רבות ביטל בית המשפט צוואות שלא נערכו כאמור לעיל ובהתאם לדין.  בניסיון להתחקות אחר רצון המת בוחן בית המשפט את נסיבות עריכת הצוואה. כך לדוגמא, בפס"ד ע"א 423/75 בן נון נ' ריכטר, לא (1), 372 הורישה המנוחה בת  ה - 85 בצוואתה את כל רכושה לאחיינה. אולם, בית המשפט לאחר שבחן את מכלול נסיבות הדברים ביחס לדין - ביטל את צוואתה של המנוחה מחמת השפעה בלתי הוגנת. זאת משום, שהייתה נתונה לחסדיו של אחיינה בטרם מותה. עוד נקבע בפס"ד כי, בנסיבות בהן ניתן להצביע על קיומה של תלות מקיפה ויסודית של אדם אחד בזולתו, ניתן להניח כי נשלל רצונו החופשי והבלתי-תלוי של אותו אדם במה שנוגע ליחסים שבינו לבין הזולת מחמת השפעה בלתי הוגנת.


לסיום, בנימה אישית, אציין כי,  אדם  עובד כל ימי  חייו וצובר ממון ונכסים בעלי ערך רב שלהם השפעה כלכלית, והשפעות נוספות, עצומה על יקיריו בלכתו לעולם הבא.


כמו כן, מן הראוי לכבד  את רצון המת.


על כן, חשוב ורצוי להפקיד את מלאכת עריכת הצוואה בידי איש מקצוע, עו"ד, שיבטיח כי צוואתו של אדם תעמוד בקנה אחד עם דרישות החוק וכן, רצונו של המצווה.


האמור במאמרו של עו"ד חקימוביץ לעיל אינו מהווה ייעוץ כלשהו ואינו חסין מטעויות. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום הספציפי ו/או עם כל בעל מקצוע רלוונטי אחר בטרם נקיטת כל פעולה.  כל הזכויות שמורות ©.


עו"ד ארז חקימוביץ


רח' הבונים 6, רמת-גן 52462


טל: 077-5516008 פקס: 0775516009


דוא"ל: erezhak@gmail.com


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

ארז חקימוביץ - משרד עורכי דין


עו"ד ארז חקימוביץ' עוסק בתחום הנדל"ן על שלל היבטיו:

עסקאות רכישה, מכירה והשכרה של דירות חדשות מקבלן או דירות יד שנייה, תביעות בגין ליקויי בניה, דיני תכנון ובנייה, מיסוי מקרקעין, תביעות ...






אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים