law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני מיסים
תחומים ראשיים באתר
 

מאמר - האם שטחי מקרקעין שהופקעו, חייבים בתשלום היטלי פיתוח?

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 3899
‏2010/‏05/‏27
במציאות התכנונית הנהוגה היום, תופעה שכיחה היא שחלק משטח מקרקעין שבבעלות פרטית מיועד, על-פי תב"ע, לצורכי ציבור ולהפקעה.במציאות התכנונית הנהוגה היום, תופעה שכיחה היא שחלק משטח מקרקעין שבבעלות פרטית מיועד, על-פי תב"ע, לצורכי ציבור ולהפקעה.

מהי הפקעה ?
הפקעה היא העברה כפויה של קרקע, מבעליה אל רשויות המדינה, לצורכי ציבור.

סמכות ההפקעה כשלעצמה מוקנית בדברי חקיקה שונים: לוועדה מקומית, לשר האוצר, שר התחבורה וכיו"ב. מקורות הסמכות לביצוע ההפקעה הם לדוגמא: חוק התִכנון והבנייה (סעיפים 195-188); פקודת הקרקעות, פקודת הדרכים ומסילות הברזל ועוד.

תהליך ההפקעה יכול להימשך זמן רב, לעיתים שנים, מבלי שהרשות הציבורית מבצעת את אקט ההפקעה בפועל.
כלומר, שכיח הוא, שנוצר מצב לפיו מבחינה קניינית-פורמלית שייכת עדיין אותה קרקע המיועדת לצורכי ציבור - לבעלים פרטי, אך למעשה, אין הוא יכול כמעט לנצלה ולהפיק ממנה תועלת כלכלית, נוכח ייעודה הדקלרטיבי להפקעה.

השאלה המתבקשת בסיטואציה כזו, הינה: מה דינו של שטח קרקע המיועד לצורכי ציבור ולהפקעה, בנוגע לחבות באגרות ובהיטלי פיתוח? האם יש מקום להכליל שטח זה ברכיבי החיוב? והאם ישנה נפקות משפטית למשך התקופה שבין ייעוד הקרקע להפקעה לבין ביצוע ההפקעה בפועל ?

על סיטואציה זו עמד פסק הדין בבג"צ ש` פרקש בע"מ ואח` נ` עיריית ת"א. במסגרת עתירה זו, עתרו בעלי הנכסים כנגד תקפותם וחוקיותם של חיובים בהיטלי סלילת רחובות, שהוטלו עליהם על ידי עיריית תל אביב, ביחס לשטחים המיועדים להפקעה.
בפסק דין זה, דווקא דחה בית-המשפט העליון את העתירה, בקובעו כי חוק-העזר הרלוונטי הסמיך את העירייה לחייב בהיטל סלילה בגין כל השטחים שבבעלות החייב במועד ההטלה, לרבות השטחים המיועדים להפקעה.

יצויין בהקשר זה, כי במישור הפרשני הנוגע לגופן של העובדות בפס"ד פרקש ואח`, שנסיבותיו מיוחדות, הגיע בית-המשפט למסקנה כי יש לחייב את שטח הקרקע המיועדת להפקעה, מאחר ובידי בעל הנכס נותרה מרבית ההנאה מהקרקע המיועדת להפקעה.

לעומת זאת אנו טוענים, כי במציאות הקיימת, אין לבעל קרקע המיועדת להפקעה לצורכי ציבור, יכולת מעשית ליהנות מאותה קרקע. זאת הואיל והשימושים שהוא יכול לעשות בה, נוכח ייעודה לצורכי ציבור, הינם מוגבלים ומצומצמים.לפיכך, אין היתכנות וכדאיות כלכלית להשקיע בקרקע המיועדת להפקעה השקעות משמעותיות, מאחר ובעל הקרקע אינו מסוגל לעשות בה שימוש הכרוך בהתחייבות או בתכנון לטווח ארוך, שהרי בכל רגע נתון רשאית הרשות המקומית ליישם את הליכי ההפקעה בפועל .

לשיטתנו מדובר במצב הפוך, מאחר ובעצם יכולת הפקת ההנאה לטווח ארוך מהקרקע הינה של הרשות המקומית. במידה רבה ניתן לומר, כי כאשר הרשות המקומית עומדת על תביעתה לתשלום היטלי פיתוח מבעלים של שטח המיועד להפקעה לצורכי ציבור, עושה הרשות המקומית עושר ולא במשפט, שהרי השטח המושא לחיוב מיועד לה.

כנגד טענה מעין זו, טוענות הרשויות המקומיות, כי שטח זה נכלל בפירוט השטחים ששימשו יסוד לתחשיב ההיטלי.לפיכך, גריעת השטחים המיועדים להפקעה מתוך החיוב תגרום לרשות המקומית לגרעון בהכנסותיה מתקבולי אגרות והיטלים מול הוצאותיה בהתקנת התשתיות.

לטעמי, אין לקבל עמדה זו, וזאת מהטעם הפשוט שהכנת התחשיב ההיטלי הינה בידי הרשות המקומית, והנתונים המשמשים בסיס לחישוב התעריף נשענים על תוכניות בניין עיר אשר מצויות תחת ידה בכובעה כרשות תכנון. בהתחשב בנתונים אלו, חזקה על הרשות המקומית כי לקחה בחשבון גם את הפרשות הקרקע המתוכננות לצורכי ציבור, שכן התחשיב ההיטלי נשען על כלל התב"עות שבתוקף, ועל בסיסן נקבעה מצבת השטחים לחישוב ולקביעת התעריף ההיטלי.

לסיכום, לעניות דעתי יש מקום לשחרר את בעל הנכס מהחובה לתשלום היטלי פיתוח בגין שטח המיועד להפקעה. מסקנה זו מתבססת בין היתר על הוראת סעיף 87 לחוק המים וגם על הוראת סעיף 79 לחוק התכנון והבנייה, שקובעות:
"הוגבלו זכויותיו של פלוני בקרקע . . . רשאית רשות מקומית לתת פטור מלא או חלקי מתשלום כל ארנונה, מס או תשלום חובה אחר המגיעים לה מפלוני . . . "

המסקנה המתבקשת, העולה מהוראות חוק אלו ואשר כבר כמוה באו לידי מבחן בפסיקה (לדוגמא: פס"ד אילן רונן נ` שר האוצר), הינה כי מבחן "הנהנה העיקרי" מהמקרקעין המיועדים להפקעה הוא המבחן הקובע את שאלת החבות בהיטלים.


 


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים