law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני מיסים
תחומים ראשיים באתר
 

היטלי פיתוח - האם מבנים שנבנו ללא היתר בניה חייבים באגרות והיט

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 4411
‏2010/‏05/‏27
בסוגיה זו, עמדת הרשויות המקומיות היא כי חבות בהיטל לגבי מבנים שנבנו ללא היתר בניה, אינה בגדר "קנס" או "עונש לעבריין", אלא בגדר מילוי חובת תשלום מימונית.

בסוגיה זו, עמדת הרשויות המקומיות היא כי חבות בהיטל לגבי מבנים שנבנו ללא היתר בניה, אינה בגדר "קנס" או "עונש לעבריין", אלא בגדר מילוי חובת תשלום מימונית.

למעשה, טוענות הרשויות כי בנייה לא חוקית מעמיסה עצמה באופן יחסי, על התשתיות העירוניות ונזקקת להן, ומשום כך - מצד אחד נהנה בעל הנכס מתועלת כלכלית, אך מצד שני מעמיס בעקיפין על הגדלת ההשקעות של הרשות המקומית, מבלי שהשתתף בעלויות, הכרוכות בהן מלכתחילה.

הפרקטיקה בתחום מקיימת הבחנה :

בין הרשות המקומית בכובעה כרשות תכנון ואכיפה (הועדה המקומית לתכנון ובניה) .

לבין הרשות המקומית בכובעה כרשות מסים, אשר בסמכותה להטיל חיובי מסים אגרות והיטלים.

מטעם זה, זוכה הרשות המקומית בפועל, למרחב פעולה ולעצמאות הטלת היטלי פיתוח בכובעה כרשות מסים, בלא קשר לשאלת חוקיות הבנייה וללא תלות בפרוצדורות התכנון והאכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית ועברייני הבנייה.

ניסיון עבר מצד נישומים - לנגח את חיובי הרשות, על ידי אימוץ עיקרון "פרי העץ המורעל", שאוסר הפקת רווח או תועלת מאקט לא חוקי – כמו בנייה בלתי חוקית, הוחרג באופן מפורש על ידי ביהמ"ש העליון ולא הוחל בדיני המס (פס"ד ד"ר יצחק פרומקין נ` פ"ש חיפה, נורית כלב נ` עיריית הרצלייה).

אם כן, לצורך בירור נוקב של השאלה המשפטית "האם שטחים מבונים אשר נבנו ללא היתר הם ברי חיוב באגרות והיטלי פיתוח ?" יש לפנות תחילה להתייחסותן הישירה של החקיקה והפסיקה בתחום.

בסעיף 218 לחוק התכנון והבנייה נקבעה סמכות לחייב עברייני בנייה שהורשעו, בתשלום אגרות ותשלומי חובה שהיו מגיעים מהם אילו ניתן ההיתר.

ביהמ"ש העליון יישם סעיף זה ממש, בפסק דין נורית כלב נ` עיריית הרצלייה , שם קבע ביהמ"ש העליון, כי ביהמ"ש אינו צריך לצאת מגדרו לזכותם של חורגי בנייה וכי בידי הרשות קיימת הזכות לגבייה של תשלומי חובה בהליכים אזרחיים.

מקור סמכות נוסף אנו מוצאים בסעיף 18(2) לחוק הביוב, שקובע כי במסגרת כללי חישוב שטח הנכס "מ"ר ומטר מעוקב של בניה יחושבו לעניין זה לפי הבנוי למעשה בכל קומותיו של הבניין ולפי הניתן לבניה בנכס לפי כל תוכנית בנין עיר . . . ".

הרשויות מסיקות מנוסח זה כי המחוקק לא ראה כל מניעה בחיוב עבור שטחים בנויים למעשה, גם אם לא זכו בהכרח להיתר בנייה. מאידך, עמדתנו היא כי פרשנות זו מוטעית, ומילות הסעיף "לפי הבנוי למעשה" אינן מלמדות באופן חד משמעי על חבות בהיטלי פיתוח לגבי שטחי בנייה, שנבנו ללא היתר. להיפך, אנו מחזיקים בפרשנות כי בביטוי "הבנוי למעשה", כיוון המחוקק לאפשר חיוב לפי שטח בניין קיים במציאות – שנבנה כדין, אך התגלה ששטח המבנה במציאות גדול מהשטח המותר לבנייה על פי תוכנית מאושרת.למשל: בנייה מעבר למותר במסגרת "הקלות" שניתנו לפי סעיף 147 לחוק התכנון והבנייה.
או למשל: זכויות בנייה של שטחי שירות שהוגדלו בהתאם לתקנה 13 לתקנות התכנון והבנייה (חישוב שטחים בתוכניות והיתרים), המאפשרת תוספת של שטחי שירות (לפי החלטת הועדה המקומית, באשר לתוכניות מאושרות שקדמו למועד התקנת התקנות).

על רקע היצירתיות הרבה הרווחת בתחום, נתן בית המשפט המחוזי את דעתו לשאלת החבות בהיטלי פיתוח בגין מבנים שנבנו בלא היתר, כפי שצוין לעיל בפסק דין "אינטל".
שם קבע ביהמ"ש כי החיוב באגרת הנחת צנרת מים, לגבי מבנים שלגביהם לא הוגשה כלל בקשה להיתר בנייה, יישאר על כנו וישולם במלואו על ידי חברת אינטל, על אף שחלפו 11 שנים מאז הוצבו המבנים על ידי חברת אינטל לראשונה.

החלטה נוספת בסוגיה זו, ניתנה ביום 18.2.2009 בבית המשפט המחוזי בתל אביב, על ידי כב` השופטת רות רונן, בעתירה המנהלית אברהם בנדט נ` עיריית ראשון לציון.
שם קבעה השופטת, כי האפשרות לפיה, מי שבנה מבנה שלא כדין יהיה פטור מתשלום היטלים, תגרור תוצאה בלתי רצויה, שאף יוצרת תמריץ שלילי ומעודדת עבריינות בנייה.
בתוך כך, קראה השופטת כי יש לדחות את ניסיונותיהם של הנישומים לדרוש `פטור` מחבות בהיטלי פיתוח בגין שטח בנייה בלא היתר (לדוגמא: טענות בדבר אי סבירות התעריף ההיטלי או בעקבות הריסת המבנה), שהרי מדובר בשטחים בנויים שלידתם בחטא ואין לאפשר לחוטא לצאת נשכר.

יש לציין, כי רשויות מקומיות רבות נערכו לכך מבעוד מועד, ואף קבעו מפורשות בחוקי העזר העירוניים שהיטלי פיתוח יוטלו גם בשל בנייה חורגת או בלתי חוקית (לדוגמא: עיריית תל אביב, ראשון-לציון, רעננה, גבעתיים, רמלה, באר שבע ועוד).

מהאמור עד כה, נגזרות ועולות שאלות משפטיות, המשליכות באופן ישיר על היקף או גובה החיוב, כמו למשל:  • האם למועד בו בוצעה לכאורה עבירת הבנייה יש חשיבות? (במישור הפלילי קיימת חשיבות למועד ביצוע העבירה. למשל: מבחינת "התיישנות" העבירה)

  • האם החיוב ייקבע על בסיס תעריפי היטלים מעודכנים או היסטוריים ? 

  • מה דינו של מבנה שנבנה ללא היתר ונהרס? האם החיוב בהיטלי פיתוח לגביו יבוטל ?


שאלות מעין אלו ושאלות רבות נוספות נבחנות על ידנו חדשות לבקרים. לאור המציאות המורכבת, ההתייחסות לשאלות אלו משתנה בין רשות מקומית אחת לאחרת, קשת האפשרויות והפרשנויות המשפטיות הינה רחבה, ובכל מקרה- אנו עוד רחוקים כברת דרך מהסדרה חקיקתית או אמירה ברורה וחד משמעית בסוגיה זו. 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים