law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני מיסים
תחומים ראשיים באתר
 

היטלי פיתוח - הסבר על מונחי היסוד

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 5996
‏2010/‏05/‏27
המדריך המלא על היטלי פיתוח - מהו מס, מהי אגרה, היטל. מה ההבדל בינהם ומה המקור החוקי לגבייתם.

מונחי היסוד בתחום תשלומי חובה המוטלים על ידי רשויות שלטוניות הינם - מס, אגרה, מחיר והיטל.

מה זה "מס" ? הגדרת "מס" הינה – תשלום חובה המוטל מכוח חוק ואינו מותנה במתן תמורה ספציפית או הנאה מצד הרשות. (למשל: ארנונה, מס הכנסה) –שאנחנו לא באמת יודעים לאן הולך הכסף אחרי שנגבה המס. הארנונה משולמת כנגד מגוון שירותים כמו : חינוך, תרבות,שיפור פני העיר, ספורט וכיו"ב, מבלי שלמשלם המסים מובטחת הנאה אישית – פרסונלית - שוות ערך למס ששילם.

הגדרת "אגרה" לעומת זאת היא – חיוב המוטל עבור מימון שירות ספציפי, ללא קשר לעלות השירות. (כמו למשל : אגרת רשות השידור, אגרת רישוי רכב .

"מחיר" בהגדרתו הוא – תשלום המהווה תמורה ישירה עבור מצרך או שירות. המחיר נקבע באמצעות כוחות השוק כנקודת איזון בין ביקוש והיצע.

לעומת כל אלה שונה ההיטל במהותו מהטלת מס, אגרה או מגביית מחיר, בעצם – כשמדובר בהיטל, מדובר בהטלת תשלום חובה ייעודי שמשולם כנגד מתן שירות ספציפי, ללא זיקה לעלות או לערך הכלכלי של השירות שניתן.

לדוגמא: נאמר שבחזית ביתי סוללים כביש גובל, בעלות של מיליון ש"ח, אם היו דורשים ממני מחיר הייתי צריך לממן את עלות השירות באופן מלא , כלומר לשלם מיליון ש"ח. לעומת זאת, על פי השיטה ההיטלית, כנגד סלילת הכביש אני אדרש לשלם: [תעריף משוקלל] X [סך שטח הקרקע והבניין] שבבעלותי. בצורה כזו, אני אשתתף במימון סלילת הכביש באופן יחסי ושוויוני.

כלומר– עלות סלילת הכביש לא רלוונטית, לא משנה כמה עלה לסלול את הכביש. היטל נבדל ממס בכך שהוא מותנה בקיומה של זיקת הנאה מהשירות - כלומר, באופן כזה או אחר- הנכס שלי צריך להינות מהכביש שנסלל.

סעיף 251 לפקודת העיריות מעגן את סמכותה של הרשות המקומית להטיל תשלומי חובה בגין עבודות תשתית עירונית. פקודת העיריות מורה במפורש על "חובת השתתפות" של תושב בהוצאות הרשות המקומית עקב ביצוע העבודות.

למרות העובדה שקיימת חובה בחוק להשתתף בהוצאות הרשות המקומית בהתקנת תשתיות, יש להדגיש כי - צריך להקפיד בבחינת החיוב בהיטלי פיתוח, ואין לקבל את החיובים שמוציאה הרשות המקומית באופן אוטומטי - לעתים לא מעטות מדובר בחיוב יתר, שעה שבעל הנכס כבר שילם בעבר את תשלומי הפיתוח שהיה עליו לשלם על פי דין, ולעתים מדובר במצב הפוך של חיוב חסר, שבו בעל הנכס לא שילם בעבר את מלוא ההיטל או תשלומים אחרים בגין התקנת התשתיות העירוניות.

תכליתו של היטל פיתוח היא להעמיד מקור מימון לרשות המקומית לצורך התקנת ארבע תשתיות עירוניות עיקריות והן: תשתיות המים, סלילת הרחובות, התיעול והביוב. היטלי פיתוח חדשים נוספים נמצאים היום בהליכי חקיקה שונים, אשר טרם אושרו.

החבות בהיטלי פיתוח מושתת בשל כל שטחי הקרקע והבנייה הקיימים והצפויים להיבנות בנכס, ללא תלות בשאלה - האם המבנים נבנו כחוק או בניגוד לדין.

מן הכלל אל הפרט, בזמן האחרון בוחנות הרשויות המקומיות מחדש את מצבת הנכסים שבתחומן, ואף מבצעות סקרי נכסים, כתוצאה מבחינה מחודשת זו ובעקבות הגילויים החדשים של הרשות המקומית - אנו עדים לכך שמתרבים המקרים בהם יוזמת הרשות הטלת חיובים בהיטלי פיתוח, גם לגבי קרקעות ומבנים שנבנו לפני שנים רבות.

יש להבהיר - במיוחד לאלו שהתנסו בכך, כי במקרים של הטלה יזומה של חיובים בהיטלי פיתוח, לא מדובר במקרה השכיח של גביה מנהלית ל"חוב" שנוצר "בספרי העירייה" בעבר, גם לא מדובר בהטלה רטרואקטיבית של חיוב (כמו למשל בארנונה), אלא מדובר - בדרישה עכשווית לתשלום – לגבי חבות בהיטלי פיתוח, שנולדה בעבר.

לכן – וקודם כל- יש להתייחס לחיוב כזה בכובד ראש, ולעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו בחוק, להגשת ערר או עתירה מנהלית כנגד חיוב שטרם שולם, אחרת החיוב עשוי להיות חלוט.

כלל ידוע הוא, כי חבות בהיטלי פיתוח, קיימת באופן "רדום" על כלל הנכסים בעיר, "והיא מתעוררת לחיים" כאשר אנו רוצים לבצע מימוש זכויות בנכס, אירוע מימוש הזכויות הוא "אירוע מס" - המגבש את החיוב בהיטל ומכמת אותו.

כתוצאה מהעמימות וחוסר הבהירות בתחום זה, קורה תכופות שבעל נכס כלל אינו מודע - במשך שנים לחבותו בהיטלי פיתוח, ובפועל נתקל לראשונה בחיובי היטלי פיתוח רק כאשר, הוא רוצה למכור את הנכס או מבקש לבצע בו בנייה.


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים