law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני ירושה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

ע"א 9200/99 יהודית חנוכה נגד היועץ המשפטי לממשלה

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 7798
‏2010/‏02/‏06
רקע עובדתי: ‎המנוחה, הייתה בת ‎64 במותה, גרושה מזה שנים רבות וניצולת שואה, ללא ילדים ובני משפחה אפשריים איתם הייתה בקשר. קשריה היחידים של המנוחה היו עם חברותיה לעבודה, עם ידידים ועם המערערת ומשפחתה. באוקטובר ‎1996 חלתה המנוחה (בשנית) במחלת הסרטן. המנוחה התגוררה בדירה במגדיאל, בבניין שבו התגוררה גם המערערת עם משפחתה.

רקע עובדתי: ‎המנוחה, הייתה בת ‎64 במותה, גרושה מזה שנים רבות וניצולת שואה, ללא ילדים ובני משפחה אפשריים איתם הייתה בקשר. קשריה היחידים של המנוחה היו עם חברותיה לעבודה, עם ידידים ועם המערערת ומשפחתה. באוקטובר ‎1996 חלתה המנוחה (בשנית) במחלת הסרטן. המנוחה התגוררה בדירה במגדיאל, בבניין שבו התגוררה גם המערערת עם משפחתה. בין המנוחה למשפחתה של המערערת התפתחו במשך השנים יחסים טובים וחמים, והמערערת יחד עם בני משפחתה סייעו למנוחה בתקופת מחלתה וסעדו אותה. לאחר מותה של המנוחה, הגישה המערערת בקשה למתן צו קיום צוואה שנעשתה בעל-פה, ובה טענה כי עקב הקשר ההדוק שהיה בינה למנוחה במשך שנים רבות, הביעה המנוחה, במספר הזדמנויות, את רצונה לצוות לה את דירתה. כנגד בקשה זו הגיש המשיב את התנגדותו, וטען כי המנוחה לא הייתה בבחינת "שכיב מרע", ואף לא ראתה את עצמה "כעומדת אל מול פני המוות", ועל כן לא הייתה יכולה לצוות על רכושה בעל פה. כמו כן טען המשיב, כי למנוחה לא הייתה כוונה להעניק לדברים שאמרה תוקף של צוואה, הואיל ונעדר מהם יסוד גמירת-הדעת, ומכל מקום לא התקיימו דרישות פורמליות המתחייבות מהדין מקום שמדובר בצוואה בעל-פה. בית המשפט המחוזי קבע בפסק דינו, כי בחינת הצוואה בעניין זה תהא על פי סעיף 23 לחוק הירושה, ועל פי המבחנים: 1. היות המצווה "שכיב מרע", 2. הציווי נעשה בפני שני עדים 3. דברי המצווה נרשמו בזיכרון דברים אשר נחתם על ידי העדים והופקד בבית המשפט, 4. הוכח קיומה של גמירת-דעת של המצווה.
בהמ"ש קמא שוכנע שהמנוחה נכנסת לגדרו של "שכיב מרע", הואיל והייתה אחות ותיקה במקצועה, שיכולה הייתה להבין ואף הבינה כי היא מדרדרת אל קיצה ומכיוון שיתר התנאים לא התקיימו קיבל את עמדתו של המשיב. מכאן הערעור.
השופט א' לוי (בהסכמת הש' ברק): "בבקשה לקיום צוואה שנעשתה בעל-פה יש צורך בראיות חזקות. טעמיה של הלכה זו מובנים באשר יש צורך להבטיח כי אכן אותם דברים המיוחסים למנוח כדברי צוואתו אמנם נאמרו על-ידיו... שהרי הוא הלך לעולמו ואין מי שיוכל להכחיש או להסביר את דבריו ולהכחיש את גרסת העדים ובמצב דברים זה נוצרת האפשרות לאנשים בלתי-מהוגנים להביא עדויות שקר בתקווה שלא יוכחשו. מסיבה זו, על בית-המשפט להיזהר משנה זהירות ולבחון היטב אם אכן ניתן לסמוך על העדים המעידים על צוואה שנעשתה בעל-פה". אותו חשש מפני עיוות רצונו של המנוח, ליווה את המחוקק בדרישתו כי עדים לצוואה בעל-פה לפחות יתעדו את דבריו של המצווה בזיכרון-דברים, עליו יחתמו ואותו יפקידו בהקדם בבית המשפט. דרישה זו לא קוימה במקרה הנוכחי. מתעוררות תהיות אשר הקשו על קבלת גרסתה של המערערת, תהיות אלה אינן מאפשרות לקבוע, וברמת הביטחון הנדרשת, כי המנוחה אכן גמרה אומר לצוות את דירתה ורכושה למערערת. השופט טירקל (מיעוט): הסמכות שניתנה בידי בית המשפט לקיים צוואה על אף הפגמים שורשה ברעיון שרצונו של המת הוא העיקר ואילו הפגמים בַּ"כלי" האוצר את הרצון טפלים לו. כך נאמר כי "סעיף ‎25 בא ללמדנו שלא הצורה עיקר אלא התוכן, לא הקנקן אלא מה שיש בו; וכמו דיני היושר מימי עולם, כן המחוקק דנא מביט אל כוונת העושה ולא אל צורת המעשה" (דברי השופט ח' כהן בע"א ‎869/75 רבקה בריל נגד היועץ המשפטי לממשלה). עוד נאמר: "...רצה המחוקק להיטיב עם עושי צוואה כאשר משום מה נמצא פגם בצורה או בהליך, ולא לבטל צוואתם בגלל אותו פגם - אך עשה זאת כאשר אין ספק שהצוואה היא אמיתית היינו שהייתה גמירות-דעת שקולה ומוחלטת לערוך את הצוואה בתכנה כפי שמובא לקיום..."


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים