law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני ירושה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

ע"א 796/87 מוסד אריאל נגד דויד

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 4457
‏2010/‏02/‏06
המנוח נפטר ערירי. המערערים ביקשו קיום צוואה בעל-פה שלטענתם עשה המנוח בהיותו שכיב מרע בפני הרב הראשי של חיפה. זה ערך ממנה זיכרון-דברים, אותו הפקיד בבית המשפט המחוזי בחיפה. בית המשפט המחוזי דחה את בקשת קיום הצוואה והוציא צו ירושה לבקשת המשיבים, בניהם ובנותיהם של אחיו ואחיותיו של המנוח. מכאן הערעור, שנסב על השאלה, אם יש לראות בזיכרון הדברים האמור צוואת שכיב מרע או צוואה בפני רשות.

המנוח נפטר ערירי. המערערים ביקשו קיום צוואה בעל-פה שלטענתם עשה המנוח בהיותו שכיב מרע בפני הרב הראשי של חיפה. זה ערך ממנה זיכרון-דברים, אותו הפקיד בבית המשפט המחוזי בחיפה. בית המשפט המחוזי דחה את בקשת קיום הצוואה והוציא צו ירושה לבקשת המשיבים, בניהם ובנותיהם של אחיו ואחיותיו של המנוח. מכאן הערעור, שנסב על השאלה, אם יש לראות בזיכרון הדברים האמור צוואת שכיב מרע או צוואה בפני רשות.
בית המשפט העליון פסק:
א. דברי המנוח, כפי שהועלו על הכתב, אינם בגדר צוואה, שכן אין בהם גמירת-דעת של המנוח (480 ד-ה).
ב. (אליבא דשופטת ש' נתניהו): (1) לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, דרישות צורניות פורמאליות שונות לכל אחד מסוגי הצוואות המוכרות על-ידיו, שמטרתן לאפשר לבית המשפט להגיע למסקנה בדבר אמיתותה של הצוואה ובדבר גמירות-דעתו של המצווה, כאשר זה כבר אינו בין החיים ואינו יכול לשפוך אור על השאלה (476 ה-ו).
(2) ככל שסימני ההיכר של כל אחת מצורות הצוואה השונות, שבלעדיהם אין הצוואה מהווה צוואה, נותנים ערובה טובה יותר לאמיתות ולגמירות הדעת, כך ניתן להסתפק בדרישות פורמאליות מעטות יותר. ולהפך: ככל שאותם סימני היכר יש בהם פחות כדי להבטיח את האמיתות וגמירות הדעת, כך נלוות אליהם דרישות פורמאליות רבות יותר כדי לחזקם (476 ו-ז).
(3) הדרישות הפורמאליות הנלוות לצוואה בכתב-יד פחותות מהדרישות הפורמאליות לגבי כל צורות הצוואה האחרות, באשר סימני ההיכר שלה לפי סעיף 19 לחוק הירושה - כתב היד של המצווה וחתימתו - הם הערובה הטובה ביותר לאמיתותה של צוואה ולגמירות הדעת של המצווה. הדרישה הנלווית בדבר התאריך דרושה כדי לוודא שזו אכן הצוואה האחרונה של המצווה (476 ז-477 א).
(4) לעומת זאת, לצוואה בעדים לפי סעיף 20 לחוק, שגם לה דרוש הכתב אך לא כתב-ידו של המצווה, נלוות דרישות פורמאליות רבות יותר: כי תיחתם כיד המצווה בפני שני עדים לאחר שהצהיר שזו צוואתו, וכי העדים יאשרו באותו מעמד בחתימת ידם על פני הצוואה שהמצווה הצהיר וחתם כאמור. סימני ההיכר של צוואה כזו, שבלעדיהם אין היא צוואה, הם הכתב ושני העדים. היעדרם של אלה אינו ניתן לתיקון מכוח שיקול הדעת על-פי סעיף 25 לחוק (477 א).
(5) רבות יותר הן הדרישות הפורמאליות המתלוות לצוואות שצורתן היא בעל-פה, בין לפי סעיף 22 (צוואה בפני רשות), בין לפי סעיף 23 (צוואת שכיב מרע). ממהותה, צורה זו נותנת את הבטוחה הפחותה מכל סוגי הצוואה. לכן מתלוות להן כל אותן דרישות המפורטות בסעיפים הנ"ל, היוצרות את החישוקים הדרושים להכיל ולחזק את דברי המצווה שנאמרו בהבל פה, למען בסס את האמיתות וגמירות הדעת הדרושות לצוואה (477 ב-ג).
(6) בצוואת שכיב מרע, הדרישה כי המצווה יהיה שכיב מרע או מי שרואה עצמו אל מול פני מוות והדרישה לציווי בפני שני עדים הן דרישות יסודיות חיוניות לקיומה של הצוואה (477 ד).
(7) בצוואה בפני רשות, הדרישה כי דברי המצווה בעל-פה ייאמרו בפני רשות היא מרכיב חיוני לקיומה של צוואה (477 ו-ז).
(8) הדרישות הפורמאליות שבסעיף 22(ב) לחוק הירושה, המתלוות לצוואה בעל-פה בפני רשות, פחותות מאלה הדרושות לצוואה בעל-פה בפני עדים. הטעם לכך הוא, כי בעצם המעמד בפני הרשות יש מידה רבה יותר של טקסיות ורשמיות המדגישות את רצינות ההחלטה ואת גמירות הדעת הדרושות לצוואה מאשר בצוואה בפני עדים, כשם שברישום על-ידי הרשות יש ערובה לכך שהוא נאמן לדברי המצווה שנאמרו בעל-פה ולכך שאישור הרשות שהצוואה נקראה ושהמצווה הצהיר כי זו צוואתו הוא אמין.
(9) במקרה דנן נאמרו הדברים בפני הרב שלא במעמדו כאב-בית-דין דתי, ועל-כן לא התמלאה הדרישה כי הצוואה תיעשה בפני רשות (487 ה-ו, 479 ז).
לפני השופטים א' ברק, מ' בייסקי, ש' נתניהו.
 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים