law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני ירושה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

ע"א 1717/98 בלאו נגד פוזש

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 4311
‏2010/‏02/‏06
בן-זוגה של המשיבה אשר עמו היא חיה חיי משפחה במשק בית משותף במשך עשר השנים האחרונות לחייו בלי שהיו נשואים זה לזה הלך לעולמו. כשלוש שנים לאחר תחילת חייהם המשותפים עשו המנוח והמשיבה הסכם בכתב, ובו נכתב, בין היתר, כי בני-הזוג יתגוררו בדירת המנוח, וכי המשיבה תהא רשאית להישאר בדירה במקרה של מות בן-זוגה כדיירת מוגנת עד סוף ימיה (להלן - הוראת המגורים).

בן-זוגה של המשיבה אשר עמו היא חיה חיי משפחה במשק בית משותף במשך עשר השנים האחרונות לחייו בלי שהיו נשואים זה לזה הלך לעולמו. כשלוש שנים לאחר תחילת חייהם המשותפים עשו המנוח והמשיבה הסכם בכתב, ובו נכתב, בין היתר, כי בני-הזוג יתגוררו בדירת המנוח, וכי המשיבה תהא רשאית להישאר בדירה במקרה של מות בן-זוגה כדיירת מוגנת עד סוף ימיה (להלן - הוראת המגורים). לאחר מותו של המנוח ביקשה המשיבה מבית-המשפט המחוזי להצהיר עליה כעל יורשתו. המערער, בן אחיו של המנוח, התנגד. לטענתו, המשיבה אינה זכאית לרשת את המנוח אלא יש לה זכות מגורים בדירה בלבד. בית-המשפט דחה את ההתנגדות וקבע כי יש לחלק את עיזבון המנוח בין המשיבה לבין המערער. מכאן הערעור. בית-המשפט העליון פסק:
א. (1) הזכות לרשת לפי סעיף 55 לחוק הירושה, תשכ"ה-1965 (להלן - החוק), כאשר לא היו בני-הזוג נשואים זה לזה, מושתתת על שלושה יסודות: בני-הזוג חיו חיי משפחה; במשק בית משותף; בשעת מות אחד מהם לא היה בן-זוגו נשוי לאדם אחר (380ג).
(2) הזכות לרשת על-פי סעיף 55 לחוק אינה נובעת מחזקה שמקימים שלושת היסודות הנזכרים, שאותה ניתן לסתור. הזכות לרשת על-פי סעיף 55 אף אינה תלויה בתנאי נוסף או בכוונה כלשהי של בן-הזוג שנפטר, אלא די בכך ששלושת היסודות נתקיימו כדי שבן-הזוג שלא היה נשוי למנוח יהיה זכאי לרשת אותו, כאילו היו נשואים (380ז - 381ב).
(3) מטרתו של סעיף 55 לא הייתה ליצור הסדר מיוחד - העומד בין ירושה על-פי דין לבין ירושה על-פי צוואה - אלא להשוות את מעמדם של בני-זוג לא נשואים שנתקיימו בהם היסודות שפורטו בסעיף - "ידועים בציבור" – למעמדם של בני-זוג נשואים (382א).
ב. (1) לפי האמור בסעיף 55 זכאי בן-הזוג שנשאר בחיים לרשת את בן-הזוג שמת אם נתקיימו שלושת היסודות שבסעיף, אך זאת רק כשאין הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת, בצוואה שהשאיר המוריש (382ג).
(2) במקרה דנן, לפי אומד-דעתו של המנוח, אין לפרש את הוראת המגורים כאילו התכוון לשלול מן המשיבה את זכותה לרשת אותו על-פי סעיף 55. ההסכם נעשה כשלוש שנים אחרי תחילת חייהם המשותפים של המנוח והמשיבה, שנמשכו כשבע שנים נוספות. כל הוראותיו מעידות על מערכת יחסים חמה ועל יחסי אהבה ותלות הדדית ביניהם. אין לפרש את הוראות ההסכם אלא כהבעת כוונה מצד שניהם לחיות בצוותא כבעל ואישה לכל דבר ועניין, לרבות ענייני הרכוש, עד אחרית ימיהם. על רקע זה יש לפרש את הוראת המגורים כהוראה שמטרתה להיטיב עם המשיבה, להוסיף זכות על זכויותיה, ולא לגרוע מהן (383ד - ו).
(3) (אליבא דשופט י' טירקל): ביטול הזכות לרשת על-ידי המוריש, במפורש או במשתמע, חייב להיות בצוואה, ולא בדרך אחרת. מסקנה זאת עולה מלשונה המפורשת של הסיפה של סעיף 55, הנוקטת לשון "צוואה שהשאיר המוריש". היא עולה גם מתכליתו של סעיף 55, שבא להשוות לעניין ירושה את מעמדם של בני-זוג שלא היו נשואים למעמדם של בני-זוג נשואים. במקרה דנן הוראת המגורים בהסכם אינה בגדר הוראה בצוואה, אלא היא הוראה בהסכם. לפיכך המשיבה זכאית לרשת את המנוח כאילו הייתה נשואה לו (382ד - ה, 383ג).
לפני המשנה לנשיא ש' לוין והשופטים י' טירקל, ע' ר' זועבי.
 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים