law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני ירושה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

פגמים בצוואה

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 4006
‏2010/‏02/‏04
אם נפל פגם בחתימה או מחקו את התאריך. עד לא אישר בתחתית כל עמוד של הצוואה, הם פגמים שהם ברי תיקון על ידי בית המשפט. כשיש פגמים, בית המשפט יעביר את הנטל על הטוען לקיומה של הצוואה. יש פגמים אשר בעקבותם יקבע בית המשפט כי הצוואה לא תקפה ויש פגמים אשר לא יפגעו בתקפותה של הצוואה.


אם נפל פגם בחתימה או מחקו את התאריך. עד לא אישר בתחתית כל עמוד של הצוואה, הם פגמים שהם ברי תיקון על ידי בית המשפט. כשיש פגמים, בית המשפט יעביר את הנטל על הטוען לקיומה של הצוואה.

סעיף 25 לחוק הירושה – תיקון פגמים בצוואה
צריך לדעת מהו רצונו של המצווה. הסעיף שמתיר את תיקון הצוואה הוא סעיף 25. הסעיף עבר ב- 20 השנים האחרונות שינוי מהותי לכאורה. בתחילת הדרך הסעיף דיבר רק על פגמים בצוואה. פגם ביסוד צורני המהווה בסיס לצוואה השונה מחוסר. ההבחנה היא בין פגם (פגימה בחתימה או בתאריך למשל) לבין חוסר (היעדר תאריך / חתימה / עדים).

הבסיס המשפטי של הסעיף דיבר רק על פגמים והותיר לבית המשפט שיקול דעת האם לקיים את הצוואה או לא לקיימה במקרה של פגם ולא של חוסר. הסעיף תוקן בשנת 1985 בעקבות פסק דין קניג נגד כהן ותוקן שוב בזמן האחרון. השינוי הוא שינוי לכאורה לאור הפסיקה האחרונה של בית המשפט העליון ומהלכים שמעביר הנשיא ברק ש"הכול מותר והרשות נתונה" ובית המשפט הוא זה שיכול לתקן צוואות כראות עיניו. סופו של התהליך הוא שגם חוסר מותיר לבית המשפט שיקול דעת לתקן את הצוואה.

התיקון לחוק האחרון לאו דווקא הרחיב ויש שאומרים שהתיקון אפילו צמצם את סמכותו של בית המשפט. על התיקון לסעיף 25, ראה בסוף הפרק וכן ראה את הדיון בנושא הדיון הנוסף בפסק דין אהרון נגד אהרוני בפרק ב'.

כשמדברים על דיני צורה ופרשנות הוויכוח בתוך בית המשפט העליון נחלק לשני שלבים:
1. חוסר אינו פגם – (ואז בית המשפט לא יכול לתקן) תחילתו של התהליך היה שחוסר אינו פגם ולכן לא ניתן לתקן צוואות שיש להן חוסר באמצעות סעיף 25 זה נקבע בפסק דין קניג – אישה שעברה התעללות קשה מצד בעלה. שכרה חדר במלון ולקחה את בתה, שגם בה האב התעלל – האם קפצה אל מותה. היא השאירה 8 פתקים. באחד מהם מבקשת שהרכוש שלה לא יגיע לבעלה. בית המשפט מתמקד בהיבטים צורניים האם זו צוואה. זה היה בכתב ידה אבל לא הייתה חתימה ולא היה תאריך. בית המשפט אמר שיש כאן חוסר ולא פגם. זה לא שיש חתימה, אך היא לא אותנטית (שזה בעצם פגם). הרוב (כאשר השופט ברק במקרה זה במיעוט) קבע כי במקרה זה מדובר בחוסר, סעיף 25 לא דן בחוסרים אלא בפגמים על כן לא ניתן למלא את צוואתה זו, ואז ברירת המחדל עוברת להיות ירושה על פי דין והרכוש הלך לבעלה (שבגללו היא התאבדה). לאחר מכן המחוקק תיקן את סעיף 25 לחוק ירושה בעקבות הסערה שיצר פסק הדין. נקבע כי ניתן לתקן גם חוסרים במידה ואין ספק כי מדובר ברצונו האותנטי של המנוח.

2. דרישות סטטיות ודינאמיות – ישנם אלמנטים שהמחוקק דורש שיהיו בכל מקרה בצוואה – כתב, חתימה ותאריך. אלה הדרישות של סעיף 19 המדבר על צוואה בכתב יד. לאחר התיקון יש הפחתה של 2 אלמנטים (חתימה ותאריך) כשהמחוקק מותיר שיקול דעת לבית המשפט לבדוק האם חוסר של תאריך וחתימה יכול להכשיר צוואה. נותרה דרישה סטטית אחת של כתב יד.

הויכוח כעת – מהן הדרישות הסטטיות (דרישות שחייבות להיות בצוואה כדי שתיחשב כמסמך מחייב) ומהן הדרישות דינאמיות (דרישות שגם אם הן לא מתמלאות אפשר לקיים את הצוואה).

לגבי כל סוג צוואה ישנם דרישות שונות הקובעים את קיומה של הצוואה.

צוואה בכתב יד:

שלוש דרישות:
1. כתב יד
2. תאריך
3. חתימה

סעיף זה דורש דרישות פחותות מהסעיפים האחרים, כשמה שעומד מאחורי זה זו האותנטיות של הצוואה. כשצוואה נכתבת בכתב יד, זוהי חזקה שהכותב רצה לערוך אותה, ולכן הדרישות קלות – זה מעשה שהאדם עושה עם עצמו.
כתב יד וחתימה הן הדרישות הסטטיות בצוואה בכתב יד.
הדרישות הדינאמיות בצוואה בכתב יד:
התאריך הוא דינאמי – גם תאריך שגוי וגם היעדר תאריך יכולים להכשיר צוואה. התאריך בא להוכיח שמדובר בצוואתו האחרונה של המוריש.

צוואה בעדים

סעיף 20 לחוק הירושה מדבר על צוואה בעדים.
שמונה דרישות על מנת שהצוואה תוכר:

1. ציון התאריך
2. חתימה בידי המצווה
2. חתימת המצווה בפני שני עדים שזו צוואתו
3. אישור העדים על פני הצוואה באותו מעמד
4. אישור העדים על כך שזו צוואתו
5. אישור העדים על פני הצוואה
6. אישור של העדים שהמצווה הצהיר שזו צוואתו
7. אישור שני העדים שהמצווה חתם כאמור.

הדרישה היא ששני העדים יהיו באותו מעמד. הם צריכים לשמוע את ההצהרה שלו. ההצהרה אמורה להיות בנוכחות העדים. במקרה בו המצווה לא חתם באותו מעמד יתכן שבית המשפט יחליט להיכנס דרך סעיף 25 והוא יאשר את הצוואה למרות היעדר החתימה.

שני השלבים בבדיקת צוואה בעדים
אם המסמך לא עומד בכל הדרישות הצורניות בית המשפט אמור לעבוד בשני שלבים ועליו לבדוק:
1. האם יש בפניו צוואה, האם המסמך שהוגש לו הוא צוואה תקפה.
2. האם את החוסר הקיים בדרישות הדינאמיות בית המשפט יכול למלא בהתאם לסעיף 25 לחוק.
כדי לקבוע את התשובה לשאלה 1 יש לסווג בין דרישות סטטיות לדרישות הדינאמיות. המחוקק פירט 8 דרישות, אבל חלקן סטטיות וחלקן דינאמיות.

הדרישות הסטטיות בצוואה בעדים
בית המשפט קבע באופן עקרוני שיש 3 דרישות סטטיות: שני עדים, מסמך ומצווה. בפסק דין אהרון (צוואה הדדית) בית המשפט אישר ביטול צוואה גם באמצעות עד אחד בלבד. כאן יש ויכוח בין דרישות סטטיות והשאלה האם זו רשימה סגורה. השופט ברק לא מוכן להכניס עצמו לקטגוריה של רשימה סגורה של דרישות סטטיות ולכן קיבל את הצוואה שביטלה את הצוואה הראשונה למרות שהיה בה פגם. כידוע, הנשיא ברק מוביל קו בו פגם = חוסר, ובית המשפט יחליט לא רק מהו פגם ומהו חוסר בדרישות הדינאמיות, אלא כתוצאה מפסק דין אהרון יחליט מהן הדרישות הסטטיות והכול לפי הנסיבות של המקרה הספציפי. זה לכאורה לא רלוונטי יותר בגלל התיקון האחרון לסעיף 25.


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים