law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
גירושין ודיני משפחה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

חוק יחסי ממון בין בני זוג - סקירה

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 3536
‏2010/‏02/‏04
מהו חוק יחסי ממון בין בני זוג? על מי יחול החוק? מהם ההסדרים מכוחו של החוק?


חוק יחסי ממון בין בני זוג חל על זוגות שהתחתנו לאחר שנת 74. חזקת השיתוף חלה על מי שהתחתן לפני 74 ועל ידועים בציבור. החוק הוא חוק אזרחי שחל על כל אזרחי המדינה ללא הבדל בדת, והוא מחייב גם את בתי הדין הדתיים. החוק קובע שלושה עקרונות מרכזיים:
הדרך היחידה לסתור אותו זה באמצעות הסכם ממון כהגדרתו כחוק;
ההסכם חייב לעבור אישור בית משפט;
מי שלא עושה הסכם ממון רואים אותו כמי שהסכים לאיזון המשאבים הקבוע בחוק.
בניגוד לחזקת השיתוף, אין צורך בתנאי כלשהו פרט לנישואים. עקרונות האיזון הם פשוטים. האיזון הוא איזון כספי. בניגוד לחזקת השיתוף שיוצרת שותפות קניינית או מעין קניינית, החוק יוצר זכות לאיזון כספי פשוט. שמים ביום הדין את כל החובות והזכויות של שני בני הזוג, את מחצית ההפרש בין שני המספרים יעביר בן זוג אחד לשני. הוא יכול להעביר את ההפרש בכסף או בנכסים, אך ההתחשבנות היא כספית. לכאורה, חזקת השיתוף יותר רחבה מהחוק. לא מאזנים רכוש שהגיע לפני הנישואים או שהתקבל בירושה, למרות שכיום בית המשפט מפרש את החוק בצורה מרחיבה ומכליל גם את הרכוש הזה באיזון בהערות אגב (לגבי דירות מגורים).

בעיה מרכזית- האיזון מתרחש עם פקיעת הנישואים. כל זמן הנישואים, בני הזוג חיים בהפרדה רכושית על פי החוק. צריך להבדיל בין שותפות שלא מכוח דיני המשפחה לבין שותפות מכוח דיני המשפחה. עד פקיעת הנישואים כל אחד זכאי לזכויותיו וחייב בחובותיו. אם הם שותפים זה מכוח דיני הקניין ולא מכוח דיני המשפחה. זה נותן לגבר כוח מיקוח מאד חזק במו"מ ביניהם. הוא יסרב לתת גט כדי לא לחלק את הרכוש.

פסק דין יעקובי וקנובלר. הסיבה שבית המשפט מתכנס בהרחב מורחב היא לפתור את הבעייה הזו. זה יוצר חוסר שוויון בין ידועים בציבור וזוגות שנישאו לפני 74 לבין מי שהחוק חל עליהם והם יכולים לדרוש את חלוקת הרכוש רק עם פקיעת הנישואים. פסק הדין נחלק בשני מסלולים לדעת רוב ודעת מיעוט. שני נסיונות נעשו בפסק הדין, על ידי עורכי הדין לשנות את המצב. הטענות היו:
1. חזקת השיתוף, למרות חוק יחסי ממון ממשיכה לחול. זו לא טענה מופרכת. חוק יחסי ממון קובע בעצם דבר מאד פשוט לגבי זוג נשוי, הוא קובע ביום פקיעת הנישואים את הזכות לאיזון כספי, הוא לא קובע דבר לגבי הזמן של הנישואים. בתקופה הזו, מבחינת דיני המשפחה תשרור הפרדה רכושית. הטיעון אמר שיש ריק לכאורה בזמן הנישואים. זה ריק יציר דיני המשפחה. חזקת השיתוף היא חזקה מכוח דיני החוזים ולא מכוח דיני המשפחה ולכן היא חלה בזמן הנישואים גם אחרי החוק ליחסי ממון. הסעד של חזקת השיתוף הוא חוזי קנייני ולא קשור לפקיעת הנישואים. התיזה אומרת שחוק יחסי ממון משאיר את תקופת הנישואים פתוחה וניתן לקרוא לתוך תקופה זו את דיני החוזים. שמגר ודורנר מקבלים את התיזה הזו. מלץ, שטרסברג-כהן וטל, קובעים שחזקת השיתוף היא קונסטרוקציה של דיני המשפחה והחוק בא להחליף אותה. פסק דין שי נגד שי- קובע שרק הסכם ממון שצופה פני פקיעת נישואים חייב לעבור אישור על פי החוק כדי שהוא יהיה הסכם תקף. זה לא שולל מבני זוג נשואים את דיני החוזים והקניין האזרחיים הרגילים וזה לא מונע מבני זוג לעשות בינם ובין עצמם חוזים והסכמים רגילים תקפים. המבחן בין הסכם רגיל ותקף שאינו דורש את אישור בית המשפט כדי לקבל תוקף הוא מבחן פקיעת הנישואים. בין בני זוג יש שתי מערכות כלכליות- מערכת שנוצרת מכוח הנישואים שעליה שולטים דיני המשפחה והסכם מכוח הדינים הללו חייב לקבל אישור, ובנוסף מערכת אזרחית נפרדת שלא נדרשת לאותם טעמים פרוצדורלים של אישור דוגמת חוק יחסי ממון. ארבעה מתוך חמשת השופטים בפסק דין יעקובי קובעים שיכול אדם להוכיח הסכם עם בן זוגו שלא מכוח חזקת השיתוף. בית המשפט העליון פותח פתח שכיום בודקים אותו. האם בני זוג שהתחתנו לאחר 74 יכולים לטעון לשותפות מכוח הסכם אחר. בית המשפט לענייני משפחה נתן פסק דין לפני כמה זמן שאומר שהבעל, בהתנהגותו, שיתף את האשה במחצית מעסקו. נכרת ביניהם הסכם מכוח דיני החוזים שקובע שצריך לחלק את הרכוש. הם הסתמכו על האמירה הזו בפסק דין יעקובי.

2. ניסו לצקת תוכן שונה לפקיעת הנישואים. את המונח פקיעת נישואים לא צריך לפרש באופן דווקני לגירושין ממש אלא גם סכסוך, פרידה וכו'. שמגר, דורנר ומלץ מתנגדים לתזה הזו. הם אומרים שפקיעת נישואים היא פקיעת נישואים, משמע גירושין. שטרסברג כהן וטל מוכנים להרחיב את המונח גם לסכסוך. שטרסברג כהן יותר הרחיבה וטל אומר שברגע שבית דין דתי נתן החלטה שממנה ניתן להבין שאין סיכוי שבני הזוג יחזרו להיות ביחד אז זו פקיעת נישואים.
פסק הדין לא פותר את הבעיה שנוצרה בעקבות החוק ליחסי ממון.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...קרא פסקי דין חשובים בתחום:
 אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים