law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
גירושין ודיני משפחה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

פסק דין גרוזנר

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 5953
‏2010/‏02/‏04
האם רישיון רופא שיניים או רישיון עורך דין הוא נכס הנחשב כמוניטין אישי? האם מוניטין אישי שכזה הוא נכס שניתן או צריך לחלק אותו? הבעייה עם הגדרה של מוניטין אישי כנכס- איך מחלקים את זה? האם זה צודק כי הגבר יצטרך לפרנס את אשתו כל החיים כי יש לו כושר השתכרות?

הוא היה רופא שיניים. היא תבעה את כל ארבעת הדברים וקיבלה הכל חוץ מהמוניטין שלו. בית המשפט המחוזי פסק לה חצי ממרפאת השיניים כעסק חי על ציבור לקוחותיו. זה כולל בתוכו גם את המוניטין וכושר ההשתכרות. בית המשפט העליון מאשר את פסק הדין. השופט מנדלסון חושב שמוניטין זה נכס. תעודת עורך דין למשל היא נכס לדעתו. בחלק גדול ממדינות ארה"ב זה לא נחשב נכס. אותן המדינות יכולות לחלק את הרכוש שלא בחלקים שווים למען הצדק.

למרות שהמוניטין לא מחולק, התוצאה יוצאת שווה. במדינות אחרות יש אופציה של מתן מזונות לאחר הגט. לכן הן לא צריכות לחלק את המוניטין. בארץ גם יש אפשרות לחלק בחלקים לא שווים אבל לא עושים בכך שימוש. בארץ, כרגע, אין מזונות אחרי גירושים וחזקת השיתוף קובעת חלוקה בחלקים שווים של מה שנצבר. הבעייה עם הגדרה של מוניטין כנכס- איך מחלקים את זה? הגבר יצטרך לפרנס את אשתו כל החיים כי יש לו כושר השתכרות?

צריך לחלק את הרכוש כך שכל אחד מבני הזוג יצא עם כוח כלכלי, למרות שלא בהכרח עם כוח השתכרות שווה לכל החיים. צריך לחלק את זה בזהירות. השופט מנדלסון רק התכוון שאם אין מספיק בכל הנכסים האחרים, אז צריך להפעיל גם את חלוקת המוניטין בתור נכס כדי ליצור חלוקה שווה. בפסק דין גרוזנר נקבע שלא מחלקים מוניטין אישי.

לפני כמה חודשים ניתנו שני פסקי דין בבית המשפט למשפחה בירושלים ובת"א שעסקו במוניטין אישי. בגרוזנר חילקו את העסק על ציבור לקחותיו אבל לא השתמשו במונח של מוניטין אישי כנכס. השופט הירושלמי אמד את שווי המרפאה כולל המוניטין ונתן לאשה זכויות עודפות על המוניטין האישי. היישום הוא כמו גרוזנר כי השתמשו במוניטין של המרפאה.

בת"א העריכו את השווי של המשרד, התנתקו מההערכה וקבע לאשה מזונות חודשיים מעבר למחצית הרכוש על בסיס המוניטין האישי של הבעל בתור רואה חשבון. הוא לא חילק את משרד רואי החשבון. במבחן התוצאה לא הייתה סטייה מגרוזנר אבל היה חידוש בנימוק.

בית משפט מחוזי אישר את פסק הדין של בית המשפט למשפחה וקבע כממצא עובדתי שמוניטין אישי זה נכס שנצבר במהלך הנישואים. יש מלל אבל אין נימוק. מנדלסון חושב שבגלל שבית המשפט בת"א פסק תשלומים חודשיים לכל החיים, אז זה כמו מזונות אחרי הגירושים. צורת התשלום דומה יותר למזונות מאשר לחלוקת המוניטין בתור רכוש.

סוגיית השכירות של הזכות- התיזה של המתנגדים לדעה של מנדלסון. מה שאפשר למכור אז מחלקים ומה שלא אז לא. צייר לא יכול למכור את עצמו וכך גם מרצה. מנדלסון חושב שאין הבדל בין מי שבחר להיות בעל מקצוע שיש לו עסק בר מכירה לבין מי שיש לו מקצוע לא בר מכירה. דרך השומה שונה בשני המקרים אבל זה עדיין לא אומר שאי אפשר לחלק.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים