law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
גירושין ודיני משפחה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

מתי תשלל זכות האשה למזונות?

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 2560
‏2010/‏01/‏24
לבעל יש חובה לתשלום מזונות האישה אך חובה זו אינה מתקיימת תמיד, ולעיתים במקרים מסויימם תשלל זכותה של האשה לקבלת מזונות. מהם המקרים הללו ומהם חובותיה של האישה לשם קבלת זכאותה למזונות.

ישנם שלושה כללים עיקריים בדיני המזונות:
1. על פי הדין העברי, החבות במזונות היא של הגבר כלפי האישה למעט במקרים:
א. אישה שיש לה יכולת לשלם.
ב. גבר שהוא במצב כזה שהוא לא מסוגל להתקיים לבד.
2. החבות המוחלטת היא מבלי שיש לגבר יכולת לחייב את האישה לעבוד. האישה יכולה לעבוד לפי בחירתה. הכלל של "מעשה ידיה תחת מזונותיה" הוא לבחירת האישה.
3. הגבר לא יכול להשתחרר מחובת תשלום המזונות אם אין לו עילת גירושין.

בהתאם לדין האישי בבתי המשפט הרבניים "ההלכה קובעת שכשנושא אדם אישה הוא מתחייב לה ב- 10 דברים וזוכה ב- 4 דברים..." מה הוא מקבל? מעשה ידיה או מקצתה. אדם כשהוא מקדש אישה זכאי למעשה ידי האישה –מעשה ידי האישה מתחלקים לשלושה חלקים כאשר החלק השלישי הוא רווחת המשפחה. קרי, עפ"י דין תורה רשאי אדם לדרוש מאשתו שתפעל לרווחת המשפחה. באיזה אופן? הכל כמנהג המדינה. כל אלו רק במסגרת הבית ולא מחייבים אותה לצאת החוצה. יש רשימה של מטלות שהוא לא יכול לחייב את האישה לעשות. זה החלק הראשון של ההלכה-תקבלי את המזונות אך חובת הפרנסה הוא על הגבר.

החלק השני של ההלכה- קשור בהתנהגותה המוסרית של האישה. קרי –אישה על מנת לקבל את מזונותיה נדרשת להתנהגות מוסרית מסוימת. במידה ולא עמדה בכללים המוסריים יכול בית הדין הרבני לשלול את זכות האישה למזונות.

כאן נחלק את התנהגותה המוסרית של האישה לשלושה חלקים:
1. "עוברת על דת": התנהגות לא ראויה של האישה במובן שהיינו מצפים ממנה להתנהג בצורה שונה כאישה נשואה. לדוג'- להתרועע עם גבר זר, או קבוצה, התנהגות שלא מכבדת את הבעל. לגבי סוג ההתנהגות הזה של עוברת על דת מופעלות הסנקציות רק אם מדובר בגבר שההתנהגות הזו מפריעה לו. דהיינו, שאם הגבר יושב עם נשים זרות בבתי קפה הנחת העבודה היא שההתנהגות מקובלת עליו וזו התנהגות שלא תפעיל סנקציה על האישה. כאן הפעלת הסנקציה תופעל עפ"י התנהגות הגבר. ולא האישה. זה הדין האישי שאליו מפנה סעיף 2 לחוק תיקון דיני משפחה. הגבר מכתיב את רמת המוסריות.

2. "מעשה כיעור"- זו דרגה שבה יש חשש שהאישה זינתה עפ"י הנסיבות אך לא ניתן להוכיח את זה. לדוג' אם אישה נסגרת עם גבר במלון, היא עלולה להיתפס במעשה כיעור. את ההסתגרות בחדר יכולים לפרש בשני מובנים: יתכן שזה תמים ואז לא היה זינוי, אם לא היה זינוי אך עדיין זו לא התנהגות נאותה לאישה נשואה היא יכולה להיתפס או במעשה כיעור או כ"עוברת על דת". חשוב להדגיש-שהתנהגות של גבר יכולה להגן על האישה כל עוד אין זינוי, אין אפשרות לזינוי בדין האישי גם אם הגבר מזנה!!. כאשר יש מעשה כיעור אז אין מזונות.

3. "זינוי": מה ההבדל בין מעשה כיעור למעשה זינוי? העדויות. עפ"י לשון ההלכה צריך להוכיח "הוכחה של מכחול בשפורפרת" צריך הוכחה ניצחת. אם אין כזו, זה יקוטלג כמעשה כיעור או לכל המעט כעוברת על דת שזה בר סליחה. מעשה כיעור הוא כאשר העובדות מראות שכן התרחש המעשה אך אין הוכחה בפועל (כמו תמונות). 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...קרא מאמרים נוספים בתחום:
 אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים