law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
גירושין ודיני משפחה
תחומים ראשיים באתר
 

אלימות במשפחה כדרך לגירושין

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 2343
‏2010/‏01/‏24
איך שוברים את השני? הנושא הקשה ביותר בדיני המשפחה הוא אלימות במשפחה. במקרים רבים של ויכוחים נקלעים בני הזוג למצבים של אלימות מילולית או פיזית. מה ההשלכות של אלימות זו מבחינה משפטית? איך צדדים משתמשים בטענה זו בהליך הגירושין?

הכללים המשפטיים בנושא אלימות במשפחה- אחת מזכויותיה של האשה למזונות זה למדור שקט ושלו. קרי, חובתו של הבעל לספק לאשתו מקום מגורים שקט. זאת עילת הדין האישי. יש חוק אזרחי – החוק למניעת אלימות במשפחה, מאפשר להרחיק את בן הזוג האלים. יש חוק הטרדה מאיימת שמגן לא רק מפני אלימות פיזית אלא גם מפני אלימות מילולית.

מקרה: אשה באה לבעלה ואומרת לו שהיא רוצה להיפרד. הוא יכול להגיד לה שהם ילכו להתגרש ביחד ברבנות. אפשרות שנייה היא שהוא יגיד שהוא מוכן אבל דורש 80% מהרכוש כדי שהוא יסכים לתת גט. אם לא, אז אין גט. האפשרות השלישית היא שהוא מקצין את עמדתו ומציק לה ורוצה לחזור אליה- מתנהג אליה יפה. עושה הכל כדי שהיא תרצה גט ותסכים לתנאיו. האשה עובדת ולא יכולה להגיש תביעת מזונות. הרכוש שלהם רשום בחלקים שווים והיא רוצה רק גט.

במדינה מערבית מתקדמת היא הייתה באה לעורכי דין והם היו אומרים לה שתתן לו להתנהג יפה, כעבור שנה זה נגמר ומה שהוא לא ייעשה יינתן גט. בישראל אין אופציה כזו. ככל שהאשה יותר צעירה ויש לה פחות ילדים קשה לה יותר לצאת ממערכת הנישואים.

הבעייה היא אצל המחוקק כי הסיפור הזה לא היה מתרחש אם היה מועד שבו נותנים גירושים. לאשה אין דרך להוציא גט מהגבר. מתנהל מו"מ ביניהם. הוא יכול לדרוש ממנה תשלום תמורת הגט. היא פונה לעורך דין והם אומרים לה שאין מה לעשות. העו"ד אומר שהיא צריכה להפעיל עליו מערכת לחצים כזו שהוא ירצה לתת גט. אם זו אשה שלא עובדת אז היא תעשה זאת באמצעות תביעת מזונות. אפשרות שנייה היא להגיד לה שהכוח של בעלה הוא בכך שהוא נמצא בתוך ביתה. היא יכולה לעזוב את הבית, או שהיא יכולה לנסות להוציא אותו מהבית. הוא לא אלים. אבל אפשר להתלונן כדי שיוציאו אותו מהבית. הנשים מוצאות הצדקה מוסרית לפעולה שהיא לא מוסרית.

בארץ, לאור הסטטיסטיקה של רציחות נשים ואלימות נגד נשים, משטרת ישראל לא לוקחת שום סיכון בתלונת על אלימות. היא קודם כל מרחיקה את הבעל ולאחר מכן חוקרת. אם מרחיקים אותו מהבית למרות שהוא לא עשה כלום, הוא מגיע למשפט יותר רגוע. הוא יותר ירצה להגיע לפשרה. אין לו יכולת להתגונן מול האשמות השווא כי אף אחד לא יכול לדעת מה קורה בתוך ביתם. זה גם יכול לעבוד כאשר הגבר רוצה להתגרש והוא לא רוצה לתת לאשה את מה שהיא רוצה.

מצד שני, כאשר הגבר רוצה להתגרש, האשה יכולה להגיד לו שבסדר, אבל שישלם לה כסף כל חודש. היא מגישה תביעת מזונות ולא מוכנה להתגרש. אין לו עילת גירושין. אין גירושין. לו אין את הזכות למדור שקט ושלו. גם יש פחות סיכוי שיאמינו לו אם הוא יגיד שאשתו מכה אותו. מה הוא יכול לעשות? הוא יכול להגיש תביעת פירוק שיתוף למקרקעין. הוא בא לעורך דינו ועורך הדין אומר שצריך לתת לאשה סיבה לרצות להגיע לפשרה. צריך להרע את מצבה. לא כל גבר יכניס את עצמו למצב כזה, כמו שלא כל אשה תפנה לאופציה של זיוף אלימות. אבל קל להגיע למצב שאומר: "במלחמה כמו במלחמה..." לכן הגבר לא יכול להכות אותה כי אז הוא יורחק מהבית אבל הוא יכול לנקוט באמצעים אחרים. הוא יכול להוציא לה את החשק לבוא הביתה בלי לנקוט באלימות.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים