law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
גירושין ודיני משפחה
תחומים ראשיים באתר
 

מתי ניתן להתגרש?

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 2695
‏2010/‏01/‏23
אחת הבעיות המרכזיות של דיני המשפחה במדינת ישראל היא היכולת לבצע גירושים או היכולת להפריד את הנשואים. הסיבה שיש אנשים החיים כידועים בציבור היא בגלל הקושי האדיר להתיר את קשר הנישואים בישראל במקרה של סכסוך.

אחת הבעיות המרכזיות של דיני המשפחה במדינת ישראל היא היכולת לבצע גירושים או היכולת להפריד את הנשואים. הסיבה שיש אנשים החיים כידועים בציבור היא בגלל הקושי האדיר להתיר את קשר הנישואים בישראל במקרה של סכסוך.

יש שלוש שיטות של התרת קשר הנישואים: הסכמה, עקרון האשם ועקרון השבר.

השיטה השולטת כיום בכל מדינות המערב היא שיטת השבר. השיטה שלמעשה קובעת שמספיק שבר בקשר הנישואים על מנת שהמערכת תוכל להפריד בין בני הזוג.

במדינת ישראל, הבעייה היא כפולה. השיטה השלטת כיום היא עדיין שיטת האשם. אי אפשר להתיר את קשר הנישואים, בהיעדר הסכמה, אלא אם הוכחה עילת גירושין על פי מערכת הדין הדתי. היכולת להוכיח עילה שכזו היא כמעט בלתי אפשרית. מערכת הדין הדתי מתחלקת לעילות שבגינן ניתן לחייב ולכפות בגט לבין עילות שבינן לא ניתן לכפות ולא ניתן לחייב בגט.

אותן עילות שבגינן לא ניתן לכפות או לחייב בגט הן לא עילות. אותן עילות שבגינן ניתן לחייב או לכפות בגט, הן מאד מצומצות בהיקפן. הבעייה השנייה היא שגם לאחר שיש חיוב בגט או כפייה בגט, בניגוד למערכת המערבית שבה פסק הדין של בית המשפט המוסמך היא זו שמתירה את הנישואים, הגט בדין העברי מחייב שיתוף פעולה פיזי של שני בני הזוג.

השיטה הזו בעייתית אך ורק לנשים. גם בסוג העילות יש חיסרון לנשים. אין עילה לגירושין של אישה כנגד בעלה שהבעל לא יכול לחזור בו ולתקן את העיוות. כל התנהגות גברית על פי הדין הדתי היא ברת תיקון כדי להימנע מחיוב בגט. גבר שהחליט שהוא לא מתגרש- לא יתגרש. גם לאחר שהושג חיוב, הכפייה של החיוב היא בעייתית. בשנת 95 נחקק חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גרושים), על פי החוק על מנת שבית הדין הרבני יוכל להפעיל את הסנקציות הקבועות בחוק לא חייב פסק דין של חיוב בגט, אלא מספיק שהבד"ר קבע שהאיש צריך לתת גט לאשתו.

גט על פי הדין העברי חייב להתקבל ולהינתן מרצון מוחלט. סנקציה שבגינה ניתן הגט עשויה לגרום לגט להיות גט מעושה וגט מעושה הוא גט מבוטל. לכן השימוש של בתי הדין הרבניים בחוק הוא מינימלי. הוא בעייתי כי הרבנים עצמם חוששים לעבור את הגבול בין גט מרצון לבין גט מעושה. גבר יכול להפקיד גט ולקבל היתר נשואים אם אשתו מסרבת לתת את הגט. אשה לא יכולה לעשות את אותו דבר. החוק של חיוב או של קיום פסקי דין של גירושין מעניק לבית הדין הדתי מגוון של אפשרויות לחיוב מתן גט לרבות שלילת דרכון, סגירת חשבונות בנק, איסור יציאה מן הארץ ועוד... אם החוק יופעל סיפור העגונות יסתיים.

האישה מופלית לרעה לפי הדין האישי. אפלית האישה יוצרת כוח מיקוח לא שוויוני ובעייתי בהרבה מאד מקרים מבחינת האישה. ככל שהיא צעירה יותר, כך יש לה יותר קשיים. החוק המאפשר לבתי דין להפעיל אמצעים כדי לזרז את הגט. בתי הדין חייבים לעשות שימוש בחוק. יש חשש מגט מעושה. חוק התרת נישואים (מקרים מיוחדים)- חוק אזרחי שעוסק בהתרת נישואים אזרחית במדינת ישראל. זה לא פותר את הבעייה כי הוא מאד מצומצם וספציפי. הוא עוסק בהתרות נישואים של אנשים שאין להם אופצייה של התרה לפי הדין הדתי או שאין להם דין דתי. הוא לא חל כאשר שני בני הזוג שייכים לאותה עדה דתית. החוק חל רק בסיטואציות של נישואי תערובת או כלפי אנשים שיש בעייה לגבי ההשתייכות הדתית שלהם. צריך לפנות לנשיא בית המשפט העליון לצורך שימוש בחוק. מנגנון השימוש בחוק מאד מסובך. החוק קובע איזה דין תחיל ערכאת השיפוט באותו מקרה. יש התנגשות מבחינת התייחסות הדין הדתי לנישואי תערובת ולכן בדרך כלל מפנים את המקרה לבית המשפט האזרחי המתיר את הנישואים. זה חוק מערבי מתקדם מהבחינה שלא נדרשת השתתפותם של בני הזוג באותו הליך הכרה, זאת בניגוד לחוק הדתי. ההתרה היא בדרך של הכרעה שיפוטית.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים