law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
גירושין ודיני משפחה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

מהם נישואים אזרחיים?

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 3294
‏2010/‏01/‏23
זרם הנישואים השני והבעייתי ביותר בישראל. מבחינה הלכתית אין אפשרות לשני יהודים אלא להינשא כדת משה וישראל!! זה לא כמו בנישואים אסורים של כהן וגרושה שנעשו בדרך דתית, והם תופסים על אף שהם אסורים כי הם נערכו לפי דת משה וישראל.

זרם הנישואים השני והבעייתי ביותר בישראל. מבחינה הלכתית אין אפשרות לשני יהודים אלא להינשא כדת משה וישראל!! זה לא כמו בנישואים אסורים של כהן וגרושה שנעשו בדרך דתית, והם תופסים על אף שהם אסורים כי הם נערכו לפי דת משה וישראל. מדובר על טקס נישואים שנערך שלא על פי דת משה וישראל. אין כזה דבר טקס נישואים אזרחי במדינת ישראל. על זה יש הרבה ביקורת. מדינת ישראל לא מאפשרת ליהודי להתחתן עם לא יהודיה בישראל.

אפשר להיות ידועים בציבור שחיים תחת הסכם שתוקפו הוא חוזי לחלוטין, הם לא מצויים בסטטוס של נישואים. גם אלו שעורכים טקס נישואים כהלכתו בפני רב רפורמי בישראל לא נחשבים כנשואים בארץ מבחינה פורמלית. ייתכן שיהודים שערכו טקס יהודי רפורמי או קונסרבטיבי עשויים להיות בסטטוס של ספק קידושים כדת משה וישראל. כי בטקס יש אלמנטים הנשאבים מתוך הטקס האורתודוכסי. זה רק במקרים נדירים ולא כי העניין מוכר במדינת ישראל. התנועה הרפורמית עושה טקס רפורמי דתי וגם נישואים אזרחיים בחו"ל כדי שהפן האזרחי הפורמלי יהיה גם בסדר. הכוונה הדרושה לפי דין תורה היא להתקדש לפי דת משה וישראל. הנישואים האזרחיים מראים שלא הייתה כוונה כזו.

המערכת הדתית לא מכירה בנישואים אזרחיים. אם גבר פונה לבית הדין לאחר טקס הנישואים האזרחיים בחו"ל, הוא יכול לקבל מבית הדין הכרזה על בטלות הנישואים ללא גט. אם שניהם יהודים אז לא נעשה דבר, גם המחמירים המצריכים בגט, יודו שבנישואים שנעשו במפורש לא כדת משה וישראל אז אין צורך בגט. הנישואים הם – בטלים. בנישואים אזרחיים ניתן לקבל גט בקלות, אי אפשר לעגן את האישה. הבעיה המרכזית, עד פסק דינו של השופט ברק, היא שברגע שהאישה תגיש תביעת מזונות נגד הגבר בבית משפט, הגבר יפנה לבית דין רבני ויגידו לו שהוא או בחיוב לגט או פנוי לחלוטין ולא היה נשוי מעולם. ברגע שאתה פועל בניגוד לאפשרויות שהמערכת נותנת, המערכת לא בנויה, לפחות לא עד פסק הדין של ברק, לתת סעדים למי שפעל לא על פי הנורמות המוכרות היחידות. מה שצריך לעשות זה טקס של נישואים אזרחיים ובנוסף, הסכם אזרחי בין הצדדים בענייני ממון. כך מתמודדים עם כל הבעיות. עדיין יש יכולת לפרק את הקשר בלי הסכמת בני הזוג. בנישואים כדת משה וישראל אי אפשר להיפרד כאשר אחד מבני הזוג לא רוצה להיפרד. הסכם צמוד לנישואים אזרחיים הוא קל יותר מאשר הסכם צמוד לנישואים כדת משה וישראל.

מה הם בעצם נישואים אזרחיים? במדינת ישראל אין אפשרות לערוך נישואים אזרחיים. הדרך היחידה היא לצאת מישראל ולבצע את הנישואים במדינה זרה. יש שתי קבוצות:
1. יהודים שבזמן הנישואים האזרחיים לא היו תושבי ואזרחי ישראל, ועלו לארץ כשהם נשואים אזרחית בלבד.
2. יהודים, אזרחי ותושבי ישראל, שיוצאים מן הארץ על מנת להינשא בנישואים אזרחיים ושבים לארץ.

כדי שניכנס לקטגוריה של נישואים אזרחיים, אנחנו עוסקים בזוג שנישא במדינה באופן תקף לפי חוקי אותה מדינה. המשפט שמתערב בתחום דיני המשפחה הוא תחום דיני המשפט הבינלאומי הפרטי. אנחנו מפעילים כללי משפט הבינלאומי כאשר מדובר בסיטואציה שמעורב בה אלמנט זר. גם בדיני חוזים, אם חותמים חוזה עם חברה אמריקאית, ותהיה תקלה בחוזה, נפעיל את כללי המשפט הבינלאומי הפרטי של דיני החוזים. אין כללי משפט הבינלאומי פרטי זהים בין המדינות.

כל מדינה מחילה כללי משפט הבינלאומי פרטי והם חלק מהמשפט הפרטי של אותה מדינה המטפל בסיטואציות בהן מעורב אלמנט זר. אין כללי משפט הבינלאומי זהים בתוך המדינה לכל ענף משפטי. כאשר עוסקים בדיני המשפחה צריך לבדוק את כללי המשפט הבינלאומי הפרטי של דיני המשפחה. אם יש עימות חזיתי בין המערכת הדתית למערכת האזרחית, הוא נולד בתחום דיני הנישואים האזרחיים.

הסעד הראשון שנבדוק לגבי שתי הקבוצות הוא הסעד של רישום. פקיד הרישום לא אמור לשאול שאלות, ברגע שמוצגת לפניו תעודה שנחזית על פניה להיות תעודה תקפה, אין לו סמכות אלא לרשום נישואים. ולכן ירשמו את הזוג כנשואים במרשם האוכלוסין. הזוג נחזה בתעודת הזהות להיות אדם נשוי. הוא יקבל למשל משכנתא לזוגות צעירים. לפי חוק שיפוט בתי דין רבניים הזוג הוא לא נשוי. למה הם נחשבים כנשואים? האם משרד הפנים מחשיב כנשואים רק כאלה שנישאו כדת משה וישראל? בית המשפט העליון אמר שסעד הרישום לא מעניק סעד מהותי אלא רק סעד של רישום סטטיסטי. בית המשפט העליון כן העניק, והוא יודע שהוא העניק, סעדים מהותיים מסוימים. בית המשפט יוצר מסלול אלטרנטיבי לנישואים דתיים במדינת ישראל. הענקת סעד רישום היא הענקת סעד מהותי. גם אם בית המשפט לא מודה שזה מה שהוא עושה. כל מקום שבו הנישואים יוצרים זכות, הרישום יעניק את הזכות הזו. כמו למשל שחרור האישה משירות צבאי.

לאחר 10 שנים, הגבר נישא בנישואים אזרחיים לאישה אחרת. הוא ביגמיסט כי ההגדרה לנישואים לצורך ביגמיה היא רחבה ביותר. נישואים אזרחיים תקפים לצורך ביגמיה.

סעיף 2 לחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) אומר שאדם חייב במזונות בן זוגו על פי הדין האישי החל עליו. האם אישה שהתחתנה בנישואים אזרחיים תקבל מזונות? בבית הדין היא לא תקבל מזונות כי היא לא נשואה. ומה עם בית המשפט? הדין הדתי החל הוא הדין היהודי. הגבר לא אמור לתת מזונות כי לפי הדין האישי החל עליו הוא לא נשוי והוא חייב מזונות רק למי שנשואה לו. הדין היהודי מכיר רק בנישואים כדת משה וישראל. בית המשפט יוצר דין אזרחי כדי לפתור מצוקות.
מכיוון שאדם חייב במזונות לפי הדין האישי החל עליו, כאשר בית משפט מפעיל דיני מזונות, הוא עושה זאת על פי הדין האישי כולו. הדין האישי קובע שגבר יהודי חייב מזונות רק לאשה יהודיה רק לאשה יהודיה לה הוא נישא כדת משה וישראל. ולכן בית המשפט לא אמור לפסוק מזונות לאשה שנישאה בנישואים אזרחיים לפי החוק היבש.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...קרא פסקי דין חשובים בתחום:אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים