law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני עבודה
תחומים ראשיים באתר
 

מהו צו הרחבה?

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 5627
‏2010/‏01/‏23
צו ההרחבה משמש מכשיר שבאמצעותו אפשר להתגבר על חוסר האיזון בין עובדים ומעבידים לא מאורגנים מצד אחד ובין עובדים ומעבידים מאורגנים מצד שני. את צו ההרחבה מוציא שר העבודה והרווחה ובו הוא קובע שהוראות הסכם קיבוצי כללי, חלקן או כולן, תהיה תחולה על עובדים ומעבידים שעליהם לא חל ההסכם הקיבוצי.

יש עובדים שמאורגנים בהסכמים קיבוציים ולמולם עובדים שאינם מאורגנים בהסכמי עבודה קיבוציים כשעבור חלק גדול מהם תנאי העבודה מעוצבים על פי חוקי המגן (המינימום שהחוק מבטיח). יש עובדים עם סל זכויות רחב ועובדים עם סל זכויות מצומק. העובדה מאפשרת למעסיקים של העובדים הלא מאורגנים להתחרות במעסיקים של העובדים המאורגנים. העובדה הזו פוגעת בכושר התחרות של המעבידים המאורגנים ומהווה תמריץ להמרת יחסי העבודה הקיבוציים ביחסי עבודה אישיים.

צו ההרחבה משמש מכשיר שבאמצעותו אפשר להתגבר על חוסר האיזון בין עובדים ומעבידים לא מאורגנים מצד אחד ובין עובדים ומעבידים מאורגנים מצד שני. את צו ההרחבה מוציא שר העבודה והרווחה ובו הוא קובע שהוראות הסכם קיבוצי כללי, חלקן או כולן, תהיה תחולה על עובדים ומעבידים שעליהם לא חל ההסכם הקיבוצי.

צו הרחבה זה מעין רשת שמוטלת על עובדים ומעבידים לא מאורגנים ומחילה עליהם את הוראות ההסכם הקיבוצי. ע"י חקיקה משווים את חלק מהתנאים או כולם של העובדים הלא מאורגנים לאלה המאורגנים וע"י כך יוצר רמה אחידה לעבודה במשק ומונע תחרות שתוצאותיה עלולות להיות פגיעה ביחסי העבודה המאורגנים ופגיעה בתנאי עבודה של חלק מהעובדים.

התנאים להוצאת צו הרחבה סעיף 25 לחוק הסכמים קיבוציים :
- צו ההרחבה מוצא ע"י שר העבודה והרווחה והיוזמה להוצאתו לא חייבת להיות שלו, יכולה להיות של אחד הצדדים להסכם הקיבוצי הכללי שאת הוראותיו אמור הצו להחיל.

- כאשר השר מתכוון להוציא צו הרחבה, הוא חייב להתחשב בשני גורמים :
o לשקול התנאים בשוק העבודה, שכר העובדים משך העסקתם, מחיר המוצר המוגמר, רכיב השכר הגלום בו.
o בוחן את ההשפעה של הוצאת הצו על יחסי העבודה במשק. בוחן את גודל הקבוצה שעליה יחול הצו, קבוצת המעבידים כיצד ישפיע על מצב העבודה במשק.

מבחינת נוהלים יש כמה צעדים שהשר חייב לבצע לפני הוצאת הצו:
• להיוועץ עם ארגוני העובדים והמעבידים.
• צריך לפרסם בכתב את כוונתו להוצאת הצו.
• אם איש לא מערער על כוונת הוצאת הצו, עליו לפרסמו ברשומות.
• הצו צריך לכלול את הגדרת ההוראות, סוגי העובדים והמעבידים שעליהם חל הצו צריך לנקוב במועד תחולת תוקפו של הצו.

צו הרחבה יכול להחיל רק הוראות של הסכם קיבוצי כללי ולא מיוחד, ההוראות המורחבות של ההסכם הקיבוצי עפ"י פסיקת בית הדין הן רק ההוראות הנורמטיביות ולא האובליגטוריות.

סעיף 27 לחוק הסכמים קובע שיש הוראות שאינן ניתנות להרחבה, הוראות הפוגעות בחופש ההתארגנות הכוונה הסדרי ביטחון של מפעל סגור או מפעל מאורגן. אם יש הוראה שאדם יכול להתקבל לעבודה ובמהלכה יתקבל לארגון עובדים, לא יכול להרחיב הצו נקודה זו. חל איסור על השר להרחיב הוראות הסותרות אמנות עבודה בינ"ל שהמדינה אשררה.
סעיף 29 לחוק הסכמים קובע שאי אפשר לערער על תוקפו של צו הרחבה מרגע שפורסם.
סעיף 28 לחוק הסכמים – הצו יכול להחיל הוראות מסוימות למפרע הוראות שעניינן תוספת יוקר, פיצוי בעד התייקרות, שכר מינימום. אפשר להחיל למפרע הוראות שהן חלק מהסכמים קיבוציים פלורייליים ושחל על כמה ענפים.
סעיף 31 לחוק הסכמים - לחוק קובע שתוקפו של צו ההרחבה פג מרגע שפג תוקפו של ההסכם הקיבוצי שהוראותיו מרחיב הצו.
סעיף 32 לחוק הסכמים - קובע ששר העבודה והרווחה יכול לבטל צו הרחבה אבל הוא יעשה זאת רק לאחר שבחן את אותן שיקולים מרכזיים ששקל בעת מתן הצו.
סעיף 30 א' לחוק הסכמים קובע שדין הוראות צו הרחבה כדין הוראות נורמטיביות של הסכם קיבוצי. ההוראות המורחבות נעשות חלק מהסכם העבודה עם המעביד שעליו חל צו ההרחבה.

ההרחבה צריכה להיות מאוד דקדקנית. הכוונה שאם בהוראות המורחבות יש הפניה למסמכים למשל תקנון עבודה והתקנון עצמו לא הורחב אזי אי אפשר ליישם ההוראות המורחבות. ההוראות הנורמטיביות של צו הרחבה הן בעלות אופי קוגנטי (כופה). רעיון הקוגנטיות כאותו רעיון שקיים לגבי הוראות נורמטיביות של הסכם קיבוצי שלא לאפשר למעביד ללחוץ על העובד ולהביאו למצב שיוותר על זכויותיו.

סעיף 30 ב' קובע שהוראות הללו הן הגבול התחתון ולא יכולות לגרוע מזכות עובד שיש לו עפ"י הוראה שנובעת מחוזה עבודה או הסכם קיבוצי, הוראות שמעניקות תנאים טובים יותר מצו ההרחבה.
האופי הקוגנטי של ההוראות תקף כל עוד צו ההרחבה תקף. לאחר מכן עפ"י סעיף 33 לחוק העובד ימשיך להנות מהזכויות שהוקנו לו בצו ההרחבה, אבל בתקופה זו להוראות יש אופי מרשה ולא כופה, הן ניתנות לויתור.

מה היחס בין הוראות צו ההרחבה להוראות הסכם קיבוצי :
הוראות צו ההרחבה עפ"י פסיקת בית הדין יש להן עדיפות ע"פ הוראות שמקורן בהסכם הקיבוצי. וזאת בשל היות הוראות ההסכם פרי הסכמת הצדדים והוראות צו ההרחבה הינן פרי אקט חקיקתי.
צו ההרחבה ניתן לשנוי יחסית קל וגמיש כי הוא תלוי בהסכמים, לעומת חקיקה ראשית שהינה חקיקה נוקשה שקשה לשנותה, מעבר לעובדת התערבות למשפט העבודה האוטונומי.


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים