law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני עבודה
תחומים ראשיים באתר
 

פסק דין אבו עיסא נגד מדר את זינגר

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 3648
‏2010/‏01/‏23
פסק דין מרכזי שמביא סוגיות השעות הנוספות לידי ביטוי, הינו פסק דין אבו עיסא נגד מדר את זינגר. מדובר בשומר ששמר בחברת בניה וחברת אחרת, מדר את זינגר, ביקשה ממנו ל"שים עין" גם על ציודם.

פסק דין מרכזי שמביא סוגיות השעות הנוספות לידי ביטוי, הינו פסק דין אבו עיסא נגד מדר את זינגר. מדובר בשומר ששמר בחברת בניה וחברת אחרת, מדר את זינגר, ביקשה ממנו ל"שים עין" גם על ציודם. הוא עבד 15 יום כשהוא משגיח על שני האתרים. ואח"כ התפטר מהחברת הראשונה ועבר לשמור במדר את זינגר, בגלל שזו אפשרה לו ללון באתר. הוא היה אמור לשמור משעה 16:00 ועד למחרת ב- 6:00 ובימי ששי משעה 8:00 עד ליום א' בבוקר.
בסיום עבודתו תבע השלמה לשכר מינימום, גמול שעות נוספות, גמול בגין עבודה בימי מנוחה שבועית, יום חופשה, דמי הבראה, פיצוי בגין הפרשה לקרן פנסיה. החברה טענה שלא התקיימו יחסי עובד מעביד. היא נתנה לו ללון במקום ותמורת זאת שמר במקום. התשלומים שהעבירה לביטוח לאומי נבעו מרצונה לא להעסיק אדם ללא תשלום ביטוח לאומי. בית המשפט קובע שיתקיימו יחסי עובד מעביד, תפקידו היה לשמור והוא השתלב בעסקי החברה.
החברת אומרת שאין להחשיב שעות הלינה כשעות עבודה. בבית המשפט, השופטת ברק, דוחה טענה זו ומחשיבה שעות הלילה כשעות עבודה (לא יכול לעשות בשעות אלו כרצונו) ולכן חל עליו הסכם קיבוצי בענף השמירה ומגיע לו שכר המינימום.
אבו עיסא עבד שעות נוספות ובשבת והשאלה האם חייבת החברה לשלם לו מעבר לשכר המינימום עבור השעות הנוספות והמנוחה השבועית. טענת החברה – העובד ויתר על השעות הנוספות – טענת השתק של העובד. הוא הסכים לתנאים הללו. לא העלה טענות ולכן חל עליו השתק. בית הדין לא מקבל הטענה מאחר ואין ויתור על זכויות קוגנטיות. כאן לא היה ויתור. העובד לא ידע שמגיע לו שכר עבור השעות הנוספות ובאין ידיעה אין ויתור (פסק דין ג'בוטרו). גם כשיש ידיעה אין ויתור ואין ויתור בדיעבד.
מה הנפקות לכך שקיבל דיור מהמעביד. סעיף 3 להגנת השכר מאפשר להכיר בהוצאת דיור כחלק מהשכר. לטענת בית הדין זה הוסכם בין הצדדים. השופטת אומרת שהדיור מקזז את השעות הנוספות והגמול עבור עבודה בסופי שבוע. זוהי מסקנה מרחיקת לכת מאחר ואינה עושה חישוב לגבי מה עלות הדיור – מקובל בשוק, לבין התמורה המגיעה לו בשל שעות נוספות.
השופטת מראה דרכים המאפשרים קיזוז בין הדיור לשעות הנוספות:
• סעיף 3 – לחוק הגנת השכר – תשלום בשווה כסף.
• סעיף 25 (ב) - לחוק הגנת השכר – "...חדל העובד לעבוד אצל המעביד, רשאי המעביד לנכות משכרו האחרון של העובד כל יתרה של חוב שהעובד חייב לו, לרבות מקדמות".
• דרך חוק החוזים סעיף 3 (4) תרופות – מאפשר לבית הדין לא לאכוף חוזה אם אינה צודקת בנסיבות הענין.
אם החברה היתה יודעת שהיתה צריכה לשלם שעות נוספות, לא היתה מתקשרת בחוזה והראיה, לאחר פיטוריו שכרה חברת שמירה במחצית מעלות העובד.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים