law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני עבודה
תחומים ראשיים באתר
 

איך מפרשים חוזה עבודה?

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 2586
‏2010/‏01/‏22
מהי הדרך לפי יש לפרש הסכם עבודה לא ברור? לעיתים הסכם העבודה אינו ברור מספיק וישנו צורך לפרשו או לתת הסברים לתוכן הכתוב בו. לעיתים פרשנות זו הינה בעלת משמעות גדולה ביותר על זכויות העובד.

מה קורה כשיש שינוי ואינו מוסכם על הצדדים? כאן מתייחסים כמו שהמתייחסים לכל חוזה ופונים לבחון את אומד דעת הצדדים. מה היתה הסיבה שבגלל נחתם ההסכם? ואם לא מספיק, נבדוק את הסיבה שנחתמים הסכמים מסוג זה בתחום ספיצפי של המשרה. ננסה להסביר ולהבהיר דרכים אלו.

נסתכל על תוכן חוזה העבודה וננסה להבין מהי פרשנות החוזה וכיצד מפרשים חוזה עבודה?
הבעיות עולות כאשר נדמה שחוזה העבודה אינו מפרט ולא מתייחס לחלק מזכויות וחובות של הצדדים – יש חסר חוזי. עובד מתקשר בחוזה ולא ברור אם צריך לקבל קרן השתלמות או לא. חוזה עבודה כולל תנאים מוסכמים וגם תנאים משתמעים. כדי לראות מה קורה כשיש חסר חוזי, עושים מהלך של פרשנות חוזה רגיל.

בהתאם לחוק הנודע לחוזים רגילים, חוזה יפורש לפי הדרך שבה חשבו הצדדים בעת כריתת ההסכם כפי שמשתמע מתוך החוזה ולעיתים גם מתוך הנסיבות. מנסים לעמוד על כוונתם של הצדדים כשנכרת החוזה. בפרשנות מסוג זה לא מסתכלים רק על לשון החוזה אלא גם על התנהגות הצדדים, במשא ומתן, לאחר כריתת החוזה.

למשל עובד עבד שנים ארוכות בתפקיד אחד ומידי פעם ביקש לעבור לתפקיד אחר והמעביד סרב. מכאן אנו למדים שנקבעה ביניהם הסכמה שהעובד יועסק רק בתפקיד אחד. זוהי בחינת כוונתם של הצדדים. אם זה לא מביא לפתרון, בוחנים את המטרה האובייקטיבית – שסביר להניח שצדדים סבירים לחוזה כזה היו קובעים כמטרה בנסיבות הענין שבו מדובר.

לדוגמא – נאמר שיש חוזה עבודה שכתוב בו "בסיום יחסי עובד מעביד העובד יקבל בונוס". מסתבר שאותו עובד גילה סודות מסחריים למתחרה. בניסיון להבין את מטרת החוזה בעת חתימתו לא נצליח למצוא פתרון למה התכוונו הצדדים כי הם לא התייחסו למקרה כזה. לא מולא החסר החוזי ופונים למטרה האובייקטיבית ושואלים מה אנשים סבירים והוגנים שהיו פועלים לפי אמות מידה ותום לב איזה הסדר הם היו קובעים. ההנחה היא שאנשים כאלה היו קובעים שאותו אדם שהפר חובת נאמנות למעביד, לא יקבל בונוס.

באופן כללי יש טענה כשהחוזה נתון לפרשנויות שונות תינתן עדיפות לפרוש שפועל נגד המעביד, מכיוון שהוא מנסח החוזה. ע"י פרשנות לטובת העובד מגינים על הצד החלש וההנחה שהצד החזק דאג לאינטרסים שלו בכריתת החוזה ולכן אין לתת לו זכויות נוספות בדרך פרשנית. זאת כשאין לדעת כוונת הצדדים ואין אפשרות לקבוע אובייקטיבית את כוונת הצדדים יפנו לפרשנות נגד מנסח החוזה. יש כמה מסלולים שניתן להשלים חסר חוזי. לעיתים לא כתוב בחוזה כיצד לנהוג בנסיבות מסוימות ונדרשת פרשנות.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים