law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני עבודה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

צבי שפיר נ' נתיב ביצוע תעשייתי בע"מ

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 6733
‏2010/‏01/‏16
חברת נתיב הקימה מערכות תעשייתיות והפנתה עובדים שלה למפעלי ים המלח. צבי שפיר היה חשמלאי מוסמך שהופנה לעבוד במפעלי ים המלח. בין השנים 88-84 היו לו יחסי עובד מעביד עם נתיב. בשנת 88 חתם הסכם עם נתיב שמעתה יהא קבלן עצמאי ואין לו תביעות נוספות כלפי נתיב.

חברת נתיב הקימה מערכות תעשייתיות והפנתה עובדים שלה למפעלי ים המלח. צבי שפיר היה חשמלאי מוסמך שהופנה לעבוד במפעלי ים המלח. בין השנים 88-84 היו לו יחסי עובד מעביד עם נתיב. בשנת 88 חתם הסכם עם נתיב שמעתה יהא קבלן עצמאי ואין לו תביעות נוספות כלפי נתיב. ומשנת 88 עד 92 התנהג כעצמאי (שילם מס הכנסה, בטוח לאומי, לא קיבל שכר. הכל כעצמאי). בשנת 92 נתיב הודיעה לו על הפסקת העסקתו בשל הפסקת הסכם השירותים בין מפעלי ים המלח ונתיב. שפיר תבע וטען שהתקיימו יחסי עובד מעביד עם חברת נתיב ודרש זכויות סוציאליות לתקופה שעבד כעצמאי, ואולם "השכר" שקיבל בתקופת עבודתו כעצמאי היה גבוה הרבה יותר מזה שהשתכר בו בתקופה הראשונה. כמו כן דרש דמי הודעה מוקדמת, פיצויי פיטורין, דמי אבטלה מביטוח לאומי והחזר מס בגין דווח בסטטוס של קבלן עצמאי.
ביה"ד קבע שאמנם התקיימו יחסי עובד מעביד ואולם לא ניתן לקבל פיצוי על פיצוי והסכומים שדורש מגולמים בסכומים שכבר קיבל ולכן קיזז הסכום והוא קיבל רק פיצויי פיטורין ודמי הודעה מוקדמת. בית המשפט דחה התביעה להחזר דמי ביטוח לאומי וכן, דמי אבטלה לא שולמו כיוון שלטענת בית המשפט הוא זה שיצר את המצב שלא שולמו לו דמי ביטוח לאומי ולכן לא זכאי לדמי אבטלה. (אשם תורם). ביה"ד הארצי קבע שנתקיימו יחסי עובד מעביד עפ"י הלכת פס"ד כפר רות והוא עובד של מפעלי ים המלח. השופטת ברק קובעת שהעסקה של עובדים באמצעות חב' כוח אדם לתקופה ממושכת אינה לגיטימית שכן מטרת חב' כוח אדם היא השמה, ועובד שעובד לפרק זמן ארוך אצל משתמש מטעם קבלן כוח אדם, יחשב עובד של המשתמש ולא של חב' כוח האדם.
השופטת, לצורך חיזוק עמדתה משתמשת במשפט המשווה : צרפת, איטליה גרמניה וארה"ב לעניין העסקת עובדים באמצעות חב' כוח אדם לתקופות ארוכות וקיימת הגבלה לעבודה כזו לתקופות קצרות (6 חודשים בצרפת ואיטליה).
הערה : בישראל סעיפים 12-13 לחוק קבלני כ"א, מצמצמים את ההעסקה באמצעות חברות כ"א על ידי השוואת תנאים של חברות כ"א לעובדי משתמש והגבלה ל-9 חודשים לעבודה באמצעות חברת כ"א ואח"כ יהא עובד קבוע בחברת המשתמש, אלא אם כן חל סעיף 3(ג) דהיינו, שקיום הסכם קיבוצי בין חברת כ"א להסתדרות תאריך את התקופה. השופטת ברק מקבלת את קביעת ביה"ד האזורי שהצדדים טעו בהגדרת יחסיהם, ולא מדובר בקבלן, אלא בעובד-מעביד ומסכימה שהתנהגות שפיר נגועה בחוסר תום לב משום שמבקש להתעשר שלא כדין. מזכירה את פס"ד בוכריס לענין הויתור על זכות קוגנטית. השופטת דוחה את קביעת ביה"ד האזורי שלא מגיעים לו דמי אבטלה. יתרה מכך לדעתה המוסד לביטוח לאומי צריך להשיב את יתר התשלום ששילם כשם שעובד שמעבידו לא שילם עבורו ביטוח לאומי זכאי לפיצויי והמוסד לביטוח לאומי ישיב למעביד בתביעת השבה.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים