law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
רשלנות רפואית
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

נשירת איבר מינו של תינוק לאחר ברית מילה

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 7635
‏2010/‏01/‏15
לפלוני נערכה ברית מילה ולאחר 6 ימים נשר 2/3 מאיבר מינו של הוולד עקב נמק שנוצר במקום. בפס"ד זה נתבעו 4 גורמים המעורבים במקרה: המוהל, בה"ח, מדינת ישראל וכן דנו באחריות ההורים. מה שחשוב לראות זה בעצם את הנטל השונה שמוטל על כל אחד מהם...


אחריות המוהל – בהמ"ש יוצר מדרג בין חובת הזהירות של המוהל לבין חובת הזהירות של מוהל-רופא ומנסה לאבחן בין המוהל לבין מוהל-רופא שבניהם הנטל שונה והחובות הם שונים. יש סטנדרט שמוטל על מוהל וסטנדרט שמוטל על רופא והם שונים.


על המוהל מוטלים שני סטנדרטים:
1. לבצע את הברית כראוי, המילה מחוייבת בקריטריונים מסוימים.
2. אם המצב מסתבך עליו להפנות לרופא ואסור לו להכנס לנעליו של רופא. 
המוהל חייב בחובת זהירות מעצם פעולת המילה ועקב סיבוכים העלולים להיווצר בעקבות המילה, בהמ"ש אומר שמה שנדרש ממנו זה מילה סבירה ואם יש סיבוכים הוא צריך להתריע בפני סיבוכים אלו להבדיל ממוהל-רופא שצריך גם לטפל בכל הסיבוכים ולא רק להתריע עליהם.


בהמ"ש משדר סוג של מסר: אם שוקלים לקחת מוהל או מוהל-רופא אז עדיף לקחת מוהל-רופא שכן בכך יש איזשהו סוג של ביטוח כנגד סיבוכים, רמת האחריות שנדרשת ממנו גבוהה יותר כי כשירותו גבוהה יותר.


 אחריות בה"ח והרופא המטפל– נושא רפואת מסדרונות הוא מאוד בעייתי מבחינת בהמ"ש – הרופא "עשה טובה" לדודה של התינוק בכך שהסכים לבדוק אותו והשאלה היא האם המע' המשפטית יכולה לתת תוקף ל"טובות" על כל הנובע מהם.
בהמ"ש אומר שגם ברפואת מסדרונות יש עקרונית חובת זהירות והרופא יכול למצוא עצמו חייב גם בצורה זו שכן אין שלילת אחריות אבל בכל זאת בהמ"ש מנסה להקל עם הרופא ואומר שהרופא לא קיבל אינפורמציה רלוונטית למקרה והעובדה שהרופא חוקר או לא חוקר היא לא רלוונטית שכן בכל מקרה לא היה יכול לקבל את האינפורמציה הנכונה מאם התינוק במקרה הספציפי.


בהמ"ש מדגיש שישנם נסיבות בהם כן תוטל על הרופא חובה לברר את הפרטים ולשאוב מהחולה תשובות באופן עצמאי.
 
יש כאן בעיה של "נזק ראייתי" בגלל חוסר רישום. בהמ"ש משדר מסר כפול: יש רצפה ממנה הוא לא יסכים שהרופאים ירדו וכל עוד הם לא ירדו מהסטנדרט ניתן לבחון את פעולותיהם בכלים אחרים.


 אחריות מדינת ישראל – ביהמ"ש אומר שהמדינה לא אחראית הסיבה שאין לה סמכות לפקח. לא מדובר בפעולה רפואית ואי אפשר לגזור חובות. אין סמכות פיקוח= אין אחריות. אולם בהמ"ש בקר את המדינה  וקורא לה להסדיר את נושא המוהלים והמוהלים-רופאים במ"י.
בהמ"ש אומר שהמדינה יכולה להיות חייבת מתוך האלמנט של פיקוח (אך לא מכוח חוק) - אם יש לה אפשרות לפקח אם לא תעשה זאת היא תהיה חייבת אך כאן היתה בעיה בנושא הפיקוח הפורמלי שכן המוהל לא נבחר מאותה רשימה ממילא ולכן אופן הפיקוח לא אפשרי. יתכן והתוצאה היתה שונה לו היה נבחר מתוך רשימת המוהלים הקיימת.


 אחריות ההורים – לא היה אשם תורם שכן מנסיבות המקרה היה הגיוני להסתמך על דברי הרופא והמוהל ולפיכך בהמ"ש מאפשר להורים לקבל את מלוא הפיצויים.


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...קרא פסקי דין חשובים בתחום:
 אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים