law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני עבודה
תחומים ראשיים באתר
 

יחסי עובד מעביד - מקרה לדוגמא

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 2743
‏2010/‏01/‏15
מקרה לדוגמא של פסק דין מור נגד אנג'ל שבו נדרש בית הדין לשאלה אם קיימים יחסי עובד מעביד או לא. במקרה זה ניתח בית הדין את המבחנים הקבועים בפסיקה לקיומם של יחסי עובד מעביד.

אדם בשם מור היה בעלים של משרד חקירות פרטיות. הוא היה מקבל פרוייקטים מאנשים, מי שהיה מבצע את החקירה בפועל היו חוקרים פרטיים בינייהם אנג'ל. כל חוקר רשאי היה לסרב לקבל תיק. החוקר גם היה עורך את החקירה לפי שיקול דעתו ומור לא היה מתערב בחקירה, גם לא נקבע מראש מועד לסיום החקירה, לא נקבעו שעות עבודה וימי מנוחה. החוקר היה מסדר לעצמו את סדר החקירה. בסוף מור היה גובה מהלקוח את התשלום ומשלם 35% לחוקר. הוצאות רכב וכלכלה היו על חשבון החוקר. עד עכשיו נראה כי אנג'ל עצמאי.
מור שילם לגופים שסיפקו מידע, החוקר לא שילם מכיסו עבור אותו מידע, צילומים והעתקת מסמכים היו נעשים במשרד של מור, הדוח היה נכתב על נייר של מור, היה נעשה שימוש בציוד המשרדי של העסק. אנג'ל לא עשה שום דבר מלבד עיסוקו עבור חברת החקירות. היחסים נמשכו 7 שנים.
יום אחד הודיע מור לאנג'ל שלא יעביר לו יותר תיקים. אנג'ל היה סטודנט למשפטים והגיש תביעה לבית הדין לעבודה וטען שיש יחסי עובד מעביד, לכן דרש פיצויי פיטורין (7 משכורות), דמי הודעה מוקדמת., פדיון חופשה ועוד. בית הדין האזורי לעבודה דחה את התביעה ואמר שאין יחסי עובד מעביד.
אנג'ל הגיש ערעור לבית הדין הארצי לעבודה וזה קבע שיש יחסי עובד מעביד. לכן מור עתר לבג"צ.
היתה מחלוקת בבג"צ בין 3 השופטים. השופטים ברק וגולדברג מול השופט טל.
ברק וגולדברג בדקו לפי מבחן ההשתלבות – לפי המבחן אנג'ל משתלב בארגון (משרד חקירות), נשאלה השאלה האם הוא אכן משתלב בו והתשובה היא כן (מבצע את החקירות), האם כחיצוני או כפנימי? (אנג'ל היה רשום המס הכנסה, מע"מ ביטוח לאומי – הוא היה נותן קבלות עבור התשלום שכר של מור), ברור שאנג'ל הוא חלק מהמערך הארגוני, אך השאלה החשובה היא האם הוא משתלב כחיצוני, כעצמאי? לטענת השופטים – אין לו לקוחות משל עצמו, ההשקעה, סיכויי הרווח וסיכוני ההפסד אינם מוטלים עליו אלא על בעל המשרד, יש לאנג'ל עצמאות אך הוא לא משתלב כחיצוני, לא עצמאי. המשיכו ואמרו שההתפתחויות הטכנולוגיות בעיקר בתחום המחשוב והתקשורת יצרו תפיסה חדשה לגבי מקום העבודה, העובד לא צריך להיות צמוד למקום עסקו של המעביד, מתאפשרת גמישות במועדי העסקה, התרופפו יחסי המרות והכפיפות. כלומר, דעת הרוב שהוא שכיר.
לעומתם השופט טל, אמר שמכלול הסממנים מעיד שאנג'ל הוא לא עובד של מור. אמר שהוא עצמאי, וכו'. בנוסף נתן משקל לחוסר ההגינות של אנג'ל, כי במשך שנים רבות הוא התנהג כאילו הכל בסדר לגבי 35% שקיבל, ופתאום אנג'ל תובע דברים נוספים, רוצה עוד דברים – טל אמר שזה חוסר תום לב, חוסר הגינות. טל אומר שהתוצאה תהיה שיחסי עובד מעביד יכפו על אנשים רבים כנגד רצונם והעמסת אחריות רבה ונטל כלכלי כבד על מזמין העבודה שעלול להימצא כמעביד...."תוצאות פסק הדין תקשה להבטיח מראש שיחסים בין הצדדים לא יחשבו כיחסי עובד מעביד ולהיפך וספק רב האם זאת תוצאה ראויה, רצויה או מוצדקת".
בסופו של דבר הוחלט בפסק הדין כי התקיימו יחסי עובד מעביד כמו בהחלטת כב' השופט ברק וגולדברג.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים