law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני עבודה
תחומים ראשיים באתר
 

המבחנים להגדרת יחסי עובד מעביד

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 2618
‏2010/‏01/‏15
כל המבחנים שנקבעו בפסיקה לקיומם של יחסי עובד מעביד.

נשאלת השאלה מהם המבחנים על מנת לקבוע מהם יחסי עובד מעביד? (לחלק מהמבחנים אין משקל גדול, אך הם מובאים כאן כדי להראות למה כן יש משקל, ולהדגיש למה אין משקל). ההכרעה בקיומם של יחסי עובד מעביד יהיו בהתבסס על כלל המבחנים הנ"ל ובהתאם למשקלו של כל מבחן.
1. הגדרת מהות הקשר ע"י הצדדים להתקשרות – אדם מזמין שירותי עבודה ועושים חוזה לענין הזה. מזמין העבודה טורח לכתוב בכותרת שזה חוזה להזמנת שירות מסויים רושם שם בסעיפים שלא יהיו יחסי עובד מעביד. לכאורה נחשוב שזהו חוזה, והם הסכימו על זה. אך למדנו כבר שלמרות שכתוב משהו בחוזה זה לא בהכרח תקף. גם פה קבעו בתי המשפט שהכותרת שנתנו הצדדים להסכם בינייהם יש לו משקל נמוך ביותר. בית המשפט יבדוק את מכלול היחסים על מנת לבדוק אם היו יחסי עובד מעביד או לא. יחסי עובד מעביד זה סטטוס – מציאות ולא כותרת שיתנו הצדדים. זה לא עניין להגדרה חוזית, מלאכותית. אם יתברר שכן יש יחסי עובד מעביד אזי הערכאות יקבעו שכן יש יחסי עובד מעביד על כל התוצאות של זה. לכן מזמין העבודה לא יכול לדרוש מראש שלא ידרשו ממנו את כל מה שחל ביחסי עובד מעביד ע"י קביעה מלאכותית מראש בכותרת.

2. דבר נוסף – צורת תשלום השכר – הכלל הוא שבסיס לחישוב השכר יכול להיות יומי, חודשי, לפי שעות וכו. הוא לא מהווה גורם משמעותי באשר לקיום יחסי עובד מעביד. זהו רכיב בעל משקל נמוך ביותר. אפילו כשמספק העבודה רשום במס הכנסה ובמע"מ כעצמאי אין לראות בזה גורם מכריע או משמעותי לקביעה האם יש יחסי עובד מעביד או לא.
שני הדברים הראשונים הם דומים. (שוב מדובר בסעיף שהוא בעל משקל נמוך ביותר למרות שכולם חושבים שאם זה כתוב בחוזה אז זה קובע, אך לא נכון).

3. מבחן שהיה מקובל בפסיקה – מבחן המרות והפיקוח / מבחן השליטה – היה מקובל בעבר, אך לעיתים משתמשים בו גם היום. עובד הוא מי שנתון למרותו ולפיקוחו של אדם אחר ומקבל ממנו הוראות באשר לביצוע עבודתו. בשנים האחרונות התברר שלעובדים יש המון עצמאות, וקשה לפקח על מה שהם עושים. לאור הגמישות הגדולה בתי המשפט שינו את הכללים לקביעת יחסי עובד מעביד. בעבר לפי המבחן הזה היו קובעים על הרבה מקרים שעובדים הם כן שכירים, והיום עקב השינויים יקבעו שהם לא שכירים (למרות שמבחנים אחרים יקבעו שהם כן שכירים).

4. מבחן הקשר האישי – קובע כי עובד הוא אדם שחייב לבצע את העבודה באופן אישי ולכן אינו רשאי או אינו חייב להזדקק לעוזר או למחליף על חשבונו.
המבחן קובע שאדם שכיר חייב לבצע את העבודה באופן אישי, הוא לא יכול לשלוח אף אחד במקומו, אבל הוא גם לא חייב לשלוח אדם במקומו – אם שכיר חולה המעביד לא יכול להגיד לו שישלח מישהו אחר במקומו כי העבודה חייבת להתבצע. אצל עצמאי הוא כן מחוייב לשלוח מישהו אחר כי העבודה חייבת להתבצע.
* אם אני שוכר מישהו לבצע העבודה, הוא יכול לשלוח מישהו במקומו? אם לא מתקיים מבחן הקשר האישי בהכרח לא מתקיים יחסי עובד מעביד. אך אם כן מתקיים מבחן הקשר האישי לא בהכרח מתקיים יחסי עובד מעביד. זהו מבחן הכרחי אבל לא מספיק. (זהו מבחן שלילי בלבד – אם הוא לא מתקיים אז אין יחסי עובד מעביד, אם הוא מתקיים זה לא מספיק כדי לקבוע אם יש יחסי עובד מעביד).
קבעו ששכיר יכול להיות רק עובד (אדם) יחיד ולא חברה או שותפות. חברה או שותפות לא יכולים להיות שכירים של אף אחד. (זהו משפט מסויג כי היו מקרים שגם כלפי אדם שהיה מטעם חברה קבעו שהחברה היא רק מעטפת וכן היה יחסי עובד מעביד – הפרידו את האדם מהחברה, כלפי החברה, היא לא יכולה להיות שכירה).
5. בעלות על כלי עבודה ואמצעי יצור – בד"כ מי שמספק את כלי העבודה זהו המעביד, לכן אם משתמשים בכלי העבודה של המעביד, לכאורה יש פה סימן לקיום יחסי עובד מעביד, אך יש למבחן זה השפעה רק כאשר לכלי העבודה יש משקל משמעותי (לא עט ונייר, אלא משאית למשל). אם מדובר בכלי עבודה משמעותי, וזה שמספק את העבודה מביא את הכלי, זה מושך לכיוון שיש פה קשר של עובד מעביד. הפסיקה קבעה לגבי רכב פרטי שזהו לא אמצעי משמעותי כי לכולם כמעט יש רכב פרטי (יש מקומות עבודה שמבקשים מהעובד להביא את הרכב הפרטי שלו).

6. המבחן החשוב ביותר – מבחן ההשתלבות – המבחן הזה עבר פיתוח. הוא קובע שעובד הוא אדם שמשולב במפעל (גוף) ואין לו עסק עצמאי משלו המשרת את המפעל כגורם חיצוני. למבחן שני פנים: חיובי ושלילי.
הפן החיובי הוא שיהיה מפעל יצרני (מנגנון) שניתן בכלל להשתלב בו ושהעבודה שמדובר עליה היא נחוצה למהלך פעילותו. הפן השלילי הוא הדרישה שמבצע העבודה לא יהיה בעל עסק עצמאי שמשרת את המפעל כגורם חיצוני. הדרישה היא שיהיה גוף שניתן להשתלב בו, וממלאים בו משהו שצריך להתבצע בו אך לא כגורם חיצוני.

דוגמא לקיומו של מבחן ההשתלבות:
א. אדם עצמאי שנותן שירותי תיקון חשמל. כשיש בעיה הוא בא ומטפל. יש פה מנגנון שניתן להשתלב בו, אך האדם עושה זאת כחיצוני. לכן ברור שמבחן ההשתלבות לא מתקיים פה. (הפן החיובי מתקיים – יש פה מנגנון, אך לא ניתן לומר שהוא משתלב כגורם לא חיצוני).

ב. נניח מאפיה גדולה. יש תפקידים מסויימים (אופה, מביא קמח, וכו), כולם באים בשעות מסויימות והולכים בשעות מסוימות, יש מנגנון, ניתן להשתלב בו, הם משתלבים בו, הם לא עושים זאת כעצמאיים, לא כחיצוניים, אין להם עסק משלהם. לכן המבחן מתקיים.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים